Reklama
Reklama

Ksiądz doprowadził do wyburzenia kościoła Św. Trójcy na Morasku. Nie dostał za to nawet mandatu

Kościół przed rozbiórką | fot. mzopw, Wikipedia

W sierpniu 2017 roku zrównano z ziemią kościół przy ulicy Jaśkowiaka na Morasku.

Proboszcz parafii pw. Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela tłumaczył nam w 2017 roku, że decyzja o rozbiórce zapadła po ekspertyzach budowlanych. Budynek miał zagrażać życiu. Ksiądz twierdził, że powiadomiono odpowiednie instytucje o rozbiórce. Kuria w oficjalnym oświadczeniu twierdziła, że kościół z lat 30. XX wieku był samowolą budowlaną, a konstrukcja miała poważne błędy inżynierskie. Zapewniono też, że o sprawie wyburzenia wie Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Szybko okazało się, że urzędnicy mieli zupełnie inne zdanie. Na rozbiórkę zgody nie wydał Wydział Urbanistyki i Architektury, a dodatkowo PINB również nic o tym nie wiedział.

Sprawa trafiła do sądu. Na początku ubiegłego roku została umorzona. Prokuratura tłumaczyła, że budynek nie był wpisany do rejestru zabytków, a dodatkowo stanowił zagrożenie dla otoczenia. Z informacji Głosu Wielkopolskiego wynika, że jesienią 2019 roku postępowanie wznowiono, ale ponownie je umorzono.

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego próbował wielokrotnie nałożyć na księdza mandat w wysokości 500 złotych za nielegalną rozbiórkę. Ale pełnomocnicy księdza odwoływali się do wojewody i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Procedury trwały tak długo, że... termin wręczenia mandatu się przedawnił.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
0.00 μg/m3
Zobacz pogodę na jutro