Reklama
Reklama

Chcesz skorzystać z bonifikaty przy uiszczaniu tzw. opłaty przekształceniowej? Ważny termin mija już 29 lutego!

fot. WTK

Okazuje się, że wielu mieszkańców nie wie, by skorzystać z bonifikaty trzeba uiścić opłatę za przekształcenie za 2019 rok.

- Posiadam lokal mieszkalny w bloku na Górczynie. UM Poznań opóźnia się z wydawaniem zaświadczeń o przekształceniu wieczystego użytkowania w prawo własności. To jest podstawą rozpoczęcia procedury złożenia wniosku o jednorazową wpłatę wyliczonej kwoty z 75% bonifikatą uchwaloną przez Radę Miasta Poznania - wyjaśnia Tomasz, widz WTK.

Tomasz przyznaje, że sprawą interesuje się od ponad roku. Twierdzi, że w marcu 2019 roku otrzymał informację od miejskich urzędników, że w związku z rozpoczętą procedurą nie trzeba już uiszczać opłaty za wieczyste użytkowanie za 2019 rok. - Obecnie otrzymałem informację, iż taka konieczność istnieje! Jest na to szansa do końca lutego 2019 roku. Z rozmów z sąsiadami wiem, że też otrzymywali informację, iż opłacanie nie jest konieczne. Nieopłacenie wieczystego użytkowania za 2019 może być podstawą do niemożności skorzystania z jednorazowej ulgi przy przekształceniu - dodaje.

Potwierdzają to urzędnicy. - 75-procentową bonifikatę mogą dostać tylko właściciele budynków mieszkalnych, lokali mieszkalnych i spółdzielnie mieszkaniowe, które nie mają zadłużenia wobec miasta ani wobec Skarbu Państwa. Dlatego ważne jest, żeby pamiętać o terminach wniesienia rocznych opłat za przekształcenie. Opłatę za 2019 rok należy zapłacić do 29 lutego 2020, opłatę za 2020 rok - do 31 marca 2020, a za 2021 rok i kolejne lata - do 31 marca danego roku kalendarzowego - informuje Urząd Miasta. Jeśli ktoś będzie chciał zapłacić jednorazowo, dokonane wpłaty roczne będą zaliczane na poczet opłaty jednorazowej.

Urząd Miasta sukcesywnie wydaje zaświadczenia o przekształceniu wieczystego użytkowania w prawo własności. Jeśli dostałeś zaświadczenie przed 30 listopada 2019 roku, masz czas do 29 lutego by złożyć wniosek o o zamiarze jednorazowego wniesienia opłaty przekształceniowej. Następnie trzeba poczekać na odpowiedź z informacją o wysokości tej opłaty. Od momentu doręczenia odpowiedzi każdy ma dwa miesiące na zapłacenie odpowiedniej kwoty.

- Osoby, które dostały zaświadczenie po 30 listopada 2019 (lub dopiero je dostaną), jeśli chcą bonifikatę za 20 lat, mają na złożenie wniosku dwa miesiące od chwili otrzymania zaświadczenia. Następnie procedura wygląda tak samo: należy poczekać na odpowiedź, a potem zapłacić odpowiednią kwotę w ciągu kolejnych dwóch miesięcy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
7.79 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro