Reklama
Reklama

Zachodnie skrzydło Zamku Cesarskiego przechodzi metamorfozę

fot. CK Zamek
fot. CK Zamek

To pierwsze tak szeroko zakrojone prace w tej części budynku od 70 lat.

Wschodnia część Zamku Cesarskiego kilka lat temu przeszła remont. W 2018 roku ruszyły prace w zachodniej części. Zwiedzający mają do niej wejść w połowie roku. - Konserwacja sal i korytarzy przywróci im blask oraz wzbogaci o nowe technologie. Niektóre przestrzenie zmienią swój wygląd, umożliwiając realizację dodatkowych przedsięwzięć - informują urzędnicy.

Po zakończeniu prac każdy chętny będzie mógł zobaczyć cesarski tron, a także wejść do pokoi i apartamentów. - Odkrywanie tajemnic zamku umożliwi także wystawa, na której znajdą się obiekty związane z budynkiem oraz jego historią, m.in.: płaskorzeźby, meble, dokumenty i oświetlenie. Dla zwiedzających dostępna będzie również mediateka, pełna archiwalnych materiałów oraz opowieści ludzi, których losy splotły się z Zamkiem Cesarskim - dodają. Już wiosną do zachodniej części gmachu powróci Galeria Fotografii pf.

Łatwiejsze ma być samo zwiedzanie obiektu. Będzie można skorzystać z usług przewodnika lub wykorzystać do tego audioprzewodnik dostępny m.in. w smartfonowej aplikacji. Zwiedzanie z przewodnikiem będzie możliwe od 1 czerwca, a oficjalne otwarcie remontowanej obecnie części zaplanowano na 12-14 czerwca.

Cała inwestycja kosztuje 21 milionów złotych, z czego ponad połowa pochodzi z dofinansowania unijnego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
13℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
12.40 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro