Reklama
Reklama

Poznańska synagoga ponownie wystawiona na sprzedaż?

Wizualizacja z 2012 roku ze szklaną kopułą | fot. archiwum

Takie rewelacje przedstawia branżowy portal projektinwestor.pl.

Jesienią ubiegłego roku w Poznaniu zrobiło się głośno o sprzedaży poznańskiej synagogi znajdującej się przy ulicy Wronieckiej. Po latach niszczenia budynek w końcu miał szansę na otrzymanie nowego życia. Miał tu powstać hotel, ale też Muzeum Żydów Poznania i Wielkopolski oraz miejsce Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Dziś okazuje się, że plany wcale nie muszą zostać zrealizowane.

Jak informuje portal projektinwestor.pl, nabywcami synagogi byli Ukraińcy z Odessy inwestujący głównie w Austrii, ale mający też nieruchomości w Polsce. Mieli zostać zainteresowani budynkiem znajdującym się przy ulicy Wronieckiej przez spółkę Capital Budownictwo 2, która przez pewien czas dzierżawiła synagogę od Gminy Żydowskiej. To właśnie ta spółka posiadała wiele pozwoleń koniecznych do prowadzenia prac, w tym te konserwatorskie. Spółka miała też być w posiadaniu umowy z siecią hotelową Hilton, która rzekomo miała być zainteresowana realizacją hotelu w tej lokalizacji.

Takie "asy w rękawie" miały zachęcić Ukraińców do kupienia budynku, dlatego do transakcji doszło szybko. Nowi nabywcy byli przekonani, że szybko uda im się rozpocząć prace. Zakładano, że w budynku powstanie 120 pokoi, zaplecze gastronomiczne i usługowe, a także Izba Pamięci Żydów z Wielkopolski. Na szczycie miała się pojawić szklana kopuła. Niestety okazało się, że sytuacja nie jest tak jasna i klarowna, jak wydawało się przed dokonaniem transakcji.

Projektinwestor.pl podaje, że Ukraińców zaniepokoiła ważność pozwoleń administracyjnych koniecznych do rozpoczęcia prac. Innym problemem ma być fakt, że nie ma żadnej umowy z siecią Hilton. Jest jedynie list intencyjny, który w żaden sposób nie zobowiązuje stron do podjęcia współpracy czy inwestycji w tym zakresie. Ukraińcy mają czuć się rozczarowani i chcą wycofać się z kupna synagogi. Nowego kupca budynku ponownie ma szukać spółka Capital Budownictwo 2, a cena, za jaką obiekt ma być wystawiony na sprzedaż to 30 milionów złotych.

Reklama

Najpopularniejsze komentarze

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

5℃
-1℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
17.03 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro