Reklama
Reklama

Lampką szampana i koncertem Lombardu Poznań uczci w sobotę zwycięstwo w Powstaniu Wielkopolskim!

Toast za Zwycięstwo to impreza, której początki sięgają 2012 roku i której ideą jest radosne uczczenie zwycięskiego zakończenia Powstania Wielkopolskiego. Połączenie wystawy z koncertem, symbolicznym toastem i imprezą taneczną - w taki właśnie sposób Stowarzyszenie KoLiber, do którego od zeszłorocznej edycji dołączyli Fundacja Restituta i Stowarzyszenie Projekt Poznań, co roku w okolicach rocznicy rozejmu w Trewirze, czyli symbolicznej daty zakończenia Powstania Wielkopolskiego, przypominają o tym wielkim zwycięstwie.
Truizmem będzie stwierdzenie, że my Polacy lubujemy się w martyrologii i kultywowaniu pięknych klęsk. Zdecydowanie brakuje nam umiejętności radosnego świętowania wielkich zwycięstw. A przecież zwykle, gdy mamy w życiu coś radosnego do upamiętnienia to urządzamy imprezę, w gronie przyjaciół czy znajomych i po prostu radośnie świętujemy sukcesy. Dlaczego nie mogłoby być identycznie w przypadku upamiętniania naszych wielkich historycznych zwycięstw? Apele, poważne gale i uroczystości pod pomnikami są bardzo ważne i w niektórych sytuacjach bez wątpienia są jedynym możliwym środkiem kultywowania pamięci. Ale czy należy na smutno upamiętniać również radosne rocznice? My uważamy, że nie i dlatego od 2012 roku organizujemy imprezę, na której świętujemy zwycięstwo Powstańców - tłumaczy ideę imprezy jej pomysłodawca Tomasz Pułról, wiceprezes Fundacji Restituta i były prezes KoLibra.
W tym roku Toast zagości w Klubie 9Stóp. Imprezę rozpoczniemy oficjalnym otwarciem o godz. 19:30, a głos zabiorą organizatorzy i patroni honorowi, którymi w tym roku zostali wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk oraz Wojewoda Wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. Po części oficjalnej na scenie zagości zespół Lombard ze swoimi hitami, takimi jak znane wszystkim "Szklana Pogoda" czy "Przeżyj to sam". Około godziny 22 nastąpi punkt kulminacyjny i wszyscy razem wzniesiemy lampki szampana w symbolicznym toaście za zwycięstwo! Następnie rozpocznie się impreza taneczna, która potrwa aż do rana, a grać będzie znany z poznańskich klubów DJ Deo - plan tegorocznej edycji przedstawia współkoordynator wydarzenia Dominik Łagowski ze Stowarzyszenia Projekt Poznań.
Podczas wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć także wystawę pokazującą efekty inicjatywy Poznaniaków na co dzień mieszkających w Warszawie, związanej z odnowieniem kwater powstańców wielkopolskich na Powązkach.
Organizatorzy liczą także na to, że wspólne świętowanie zwycięskiego zrywu wielkopolan pozwoli na otwarcie swoich serc na pomoc innym, dlatego podczas tegorocznej edycji można będzie wesprzeć zbiórkę pieniędzy na rzecz chorego na SMA małego Kacperka.

Sponsorem wydarzenia jest Enea S.A.
Patronat medialny: TVP3 Poznań, Radio Poznań, Głos Wielkopolski.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
3℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
32 km
Stan powietrza
PM2.5
16.23 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro