Reklama
Reklama

Umowa podpisana: w Kobylnicy powstanie 70-metrowy tunel pod torami

fot. Powiat poznański
fot. Powiat poznański

Mieszkańcy Kobylnicy i okolic doczekają się bardzo ważnej inwestycji drogowej.

W poniedziałek przedstawiciele władz powiatu poznańskiego i PKP PLK podpisali umowę, na podstawie której spółka dołoży do budowy blisko 20,5 mln zł.

Tunel powstanie na ulicy Swarzędzkiej w Kobylnicy, która jest drogą powiatową. Codziennie przejeżdża nią średnio 12,5 tys. pojazdów. Są to głównie samochody osobowe, którymi mieszkańcy aglomeracji dojeżdżają do pracy w Poznaniu i Swarzędzu. Duże natężenie ruchu jest również na trasie kolejowej Poznań - Gniezno. Jeżdżą tędy pociągi pasażerskie i towarowe. To sprawia, że rogatki często są zamknięte, a to wyraźnie wydłuża czas przejazdu.

- Koszt budowy samego tunelu szacowany jest na ponad 20 mln zł. Ale na tym nie koniec. Aby sprawnie funkcjonował, przebudowane muszą zostać również okoliczne drogi, w tym skrzyżowanie ulicy Swarzędzkiej z drogą wojewódzką nr 194. Zgodnie z opracowaną koncepcją, powstanie tam rondo. Szacuje się, że inwestycja pochłonie łącznie około 40 mln zł. Sfinansować mają ją powiat poznański, samorząd województwa, gmina Swarzędz oraz PKP PLK - wyjaśnił starosta Jan Grabkowski.

Teraz Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu ogłosi przetarg w formule "zaprojektuj i wybuduj". Pierwsze samochody powinny pojechać nowym tunelem oraz przebudowany drogami w 2023 roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
2.7 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
24.33 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro