Reklama

Nie płacili podatku VAT w obrocie elektroniką. Milionowe straty dla państwa

fot. KAS
fot. KAS

Rozbiciem grupy przestępczej pochwaliła się Krajowa Administracja Skarbowa.

- Jedna z podejrzanych firma handlujaca sprzetem elektronicznym zorganizowała działalnośc, która miała na celu unikanie odprowadzania podatku VAT w Polsce. Została zarejestrowana na terenie jednego z krajów Unii Europejskiej, choc nie prowadziła tam zadnej działalności gospodarczej. Jej działanie miało na celu unikanie płacenia podatków w Polsce, gdzie faktycznie miała miejsce sprzedaz towarów - informuje Krajowa Administracja Skarbowa.

W trakcie kontroli okazało się, że podatku nie odprowadzono zarówno w Polsce, jak i w kraju rejestracji firmy. - Podczas akcji przeszukano 6 lokalizacji na terenie województw wielkopolskiego i dolnoślaskiego, w tym siedzibe jednego z kontrolowanych podmiotów, 3 mieszkania oraz 2 miejsca, w którym przechowywana była dokumentacja ksiegowa - dodaje. Przesłuchano też 20 osób.

- Na poczet niezapłaconych podatków KAS zabezpieczyła na kontach bankowych jednej z firm kwote 2,5 mln zł. Szacowana wartośc uszczuplen w podatku od towarów i usług (w przypadku kontrolowanego podmiotu) wyniosła 26 mln zł. Postepowanie w sprawie trwa.

Krajowa Administracja Skarbowa nie podaje o jaką firmę chodzi. Tymczasem w czwartek pisaliśmy o problemach poznańskiej firmy zajmującej się najmem telefonów komórkowych. Pod koniec stycznia Urząd Skarbowy zablokował konto firmie. Chodziło o nagłe, "dziwne" podwyżki cen wynoszące mniej więcej 23%, a więc tyle, ile wynosi stawka VAT. Siedziba firmy jest nieczynna, a sklep nie przyjmuje nowych zamówień.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
3℃
Poziom opadów:
2.5 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
25.48 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro