Reklama
Reklama

Kolejne oszustwa metodą na SMS: z konta zniknęło 9 000 i 2000 złotych

fot. Free-Photos / pixabay.com

Policjanci ostrzegają, że oszuści podszywający się pod firmy kurierskie działają bardzo prężnie.

Pod koniec stycznia pisaliśmy o próbie ściągnięcia z konta 11 000 złotych przez złodziei. Pieniądze udało się uratować. Mniej szczęścia mieli mieszkańcy powiatu kaliskiego, którzy stracili 9000 i 2000 złotych. Jak? - Oszuści coraz chętniej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki. Zazwyczaj kwota, jaką należy wpłacić, jest bardzo niska - w granicach 1 zł. W wiadomości podany jest także link, który przekierowuje potencjalną ofiarę na stronę łudząco podobną do strony banku bądź operatora płatności, gdzie nieświadoma osoba wprowadza wrażliwe dane dotyczące konta, takie jak login czy hasło i umożliwia tym samym przechwycenie tych danych przez oszustów. Ktoś, kto często otrzymuje paczki, jest łatwym celem dla przestępców, zwłaszcza jeśli oczekuje akurat na przesyłkę - wyjaśnia kaliska policja.

- W innym wariancie wspomnianej metody oszuści w wiadomości przesyłają link do aplikacji, które infekują telefon. W ten sposób niepowołane osoby mogą uzyskać hasła do aplikacji bankowych, czy też przekierowywać SMS-y, dzięki czemu przejmują kontrolę nad konkretnym kontem bankowym. Telefony są bardzo często na celowniku oszustów. Głównie dlatego, że są gorzej zabezpieczane przed tego typu atakami niż komputery osobiste - dodaje.

Raz jeszcze apelujemy o to, by nie otwierać linków otrzymanych w SMS-ach dotyczących rzekomych dopłat do przesyłek czy uiszczenia opłaty na swój mikrorachunek. Niestety tego typu próby oszustwa zdarzają się coraz częściej.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

11℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
28.57 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro