Nie zgadzają się na budowę pomnika Piłsudskiego w Poznaniu
W styczniu zaprezentowano jak będzie wyglądać nowy poznański pomnik.
Monument przedstawiający marszałka Piłsudskiego ma stanąć u zbiegu ulicy Libelta i al. Niepodległości. Ma być wykonany z granitu i mierzyć prawie 4 metry. Piłsudski ma spoglądać z pomnika na Poznań i "zastanawiać się nad losami miasta oraz kraju". Pomnik ma zostać odsłonięty 28 września 2021 roku, w setną rocznicę zainicjowania przez marszałka powstania Związku Oficerów Rezerwy RP. Za budową stoi Komitet Budowy Pomnika marszałka J. Piłsudskiego.
Jak się okazuje, są mieszkańcy, którym nie podoba się pomysł postawienia kolejnego pomnika, a tym bardziej Józefa Piłsudskiego, w naszym mieście. - Z głębokim niepokojem przyjęliśmy informację o planowanej budowie pomnika Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. Sprzeciwiamy się zarówno lokalizacji przedmiotowego pomnika jak i samemu upamiętnieniu Józefa Piłsudskiego - czytamy w liście skierowanym do Jacka Jaśkowiaka przez stowarzyszenie Nasz Poznań, którego prezesem jest Przemysław Piasta. Piasta kilka lat temu zbierał podpisy poznaniaków pod petycją w sprawie likwidacji straży miejskiej.
Jak można przeczytać w liście, Piłsudski dokonał zbrojnego zamachu stanu, co doprowadziło do tego, że Polska przestała być krajem demokratycznym. To przez niego zginąć miało 215 żołnierzy i 164 cywilów. - Odpowiedzialność (... )zarówno za śmierć setek osób, jak i za wprowadzanie w Polsce bezwzględniej, antydemokratycznej dyktatury spada bezpośrednio na Józefa Piłsudskiego. W dobie walki o standardy demokratyczne i poszanowanie prawa, upamiętnianie pomnikiem osoby, która w ostentacyjny sposób podeptała demokrację i doprowadziła do wieloletnich rządów autorytarnych jawi się jako ponury rechot historii. W związku z powyższym zwracamy się do Pana o podjęcie wszelkich czynności uniemożliwiających powstanie przedmiotowego pomnika - pisze stowarzyszenie do Jacka Jaśkowiaka.
Petycja dostępna jest TUTAJ. Podpisało się pod nią niespełna 150 osób.
Jest jeszcze jeden powód, dla którego Piłsudski bywa w Poznaniu nielubiany. Pod koniec I Wojny Światowej, gdy wybuchło Powstanie Wielkopolskie, Piłsudski nie udzielił poparcia powstańcom. Wedle nieoficjalnych informacji, Piłsudski porozumiał się wówczas z Niemcami, i w zamian za niepoparcie Powstania Wielkopolskiego, wypuszczono go z twierdzy w Magdeburgu kilka tygodni wcześniej. Podobno Piłsudski nie wierzył w powodzenie Powstania Wielkopolskiego i zakładał, że Wielkopolska pozostanie w granicach państwa niemieckiego.
Najpopularniejsze komentarze