Reklama
Reklama

Kolejne umowy podpisane! Podróż z Poznania do Szczecina ma się skrócić nawet o godzinę

fot. PKP PLK

Podpisanie czterech umów, trzech na modernizację odcinka Wronki - Słonice oraz umowy na urządzenia i system sterowania to według zapowiedzi PKP PLK dla dla podróżnych wygodne perony, lepszy dostęp do kolei, krótsze i bezpieczniejsze podróże na linii Poznań - Szczecin.

Przebudowa linii E59 Poznań - Szczecin o wartości ok. 4 mld zł jest jednym z największych przedsięwzięć PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. z Krajowego Programu Kolejowego. Projekt współfinansowany z UE instrumentu CEF Łącząc Europę ma znaczenie dla komunikacji kolejowej Europy, Polski oraz regionów.

Interesujesz się zdrowym odżywianiem? Chcesz zostać dietetykiem? Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa.
REKLAMA


Projekt modernizacji linii kolejowej do Warszawy jest realizowany - podkreśla wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc. Dzięki temu czas podróży ze Szczecina do stolicy zostanie istotnie skrócony -dodaje.

Prace na odcinku Słonice - Wronki to kolejny etap modernizacji ważnej trasy z Pomorza Zachodniego do Wielkopolski. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dziś podpisują umowy na odcinki: Dobiegniew - Słonice; Krzyż - Dobiegniew; Wronki - Krzyż oraz na instalację urządzeń sterowania ruchem kolejowym i sygnalizacji oraz urządzeń kolejowej sieci telekomunikacyjnej na odcinku Wronki - Słonice. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2022 r.


Modernizacja na trasie Poznań - Szczecin, to wielkie przedsięwzięcie infrastrukturalne, ale jeszcze większa zmiana dla podróżujących. Komfort, bezpieczeństwo i krótszy czas przejazdu między stolicami województw to dobre informacje dla wszystkich. Liczę, że odcinek między Wronkami a Słonicami zostanie przebudowany sprawnie i w 2023 r., jako jeden z pierwszych pasażerów sprawdzę czas i komfort podróży - tłumaczy
Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski.

Inwestycje z Krajowego Programu Kolejowego na magistrali E59 Szczecin - Poznań są ważne w skali międzynarodowej, krajowej oraz regionalnej. W efekcie prac, codzienne podróże koleją staną się jeszcze bardziej atrakcyjne. Istotnie poprawią się także warunki przewozu ładunków, co ma szczególne znaczenie w kontekście rozwoju zachodniopomorskich portów - powiedział , Arnold Bresch. członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
W ramach prac na odcinku Wronki - Słonice PLK zmodernizują 10 stacji i przystanków. Każda z nich będzie w pełni dostosowana do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Zmodernizowane perony będą wyposażone w wiaty, ławki i tablice informacyjne oraz pochylnie ułatwiające dostęp do peronów.

Na linii z Poznania do Szczecina już postępują prace na odcinkach Poznań - Wronki oraz Słonice - Szczecin Dąbie. Pasażerowie sukcesywnie zyskują wyższy komfort podróży na stacjach i przystankach. Nowoczesne perony są już dostępne m.in. w Poznaniu (Wola), Kiekrzu, Pamiątkowie i Baborówku. Zmieniają się przystanki i stacje w Rokietnicy, Szamotułach, Reptowie, Stargardzie oraz Choszcznie- relacjonuje Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK.
Kolejne odcinki na trasie z województwa zachodniopomorskiego do Wielkopolski zyskują nowe tory sieć trakcyjną. Pociągi jeżdżą już nowym torem na ok. 30 km odcinku z Poznania do Kiekrza, Pęckowa do Wronek i z Rokietnicy do Szamotuł. Tory układane są na pozostałych szlakach, m.in. między Wronkami a Miałami, Słonicami a Choszcznem oraz Reptowem a Szczecinem Dąbie. Na odcinkach objętych pracami utrzymany jest ruch pociągów po jednym torze. Takie rozwiązanie uwzględnione jest już w rozkładzie jazdy - dodaje.

Po zakończeniu wszystkich prac i uzyskaniu niezbędnych pozwoleń najszybsze pociągi pojadą z Poznania do Szczecina z prędkością do 160 km/h. Skróci to czas przejazdu między Wielkopolską a Pomorzem Zachodnim. Nowoczesny system sterowania ruchem wraz z modernizacją przejazdów kolejowo-drogowych zwiększy bezpieczeństwo, a nowe Lokalne Centra Sterownia w Poznaniu oraz Stargardzie zapewnią sprawny przejazd pociągów na całej trasie - kończy rzecznik PKP PLK.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
11℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
9 km
Stan powietrza
PM2.5
3.63 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro