Reklama

Drony walczą ze smogiem nie tylko w Poznaniu

fot. UM Kościan
fot. UM Kościan

Poznańscy urzędnicy w styczniu podsumowali akcję, w ramach której nad poznańskimi budynkami latały drony wykrywające czym palą w piecach mieszkańcy.

W trakcie trwania projektu "Skończmy ze smogiem w Poznaniu" dron wylatał 75 godzin rozłożonych na 30 dni. - Oblotami objęto łącznie 22 556 budynków. Szczegółowe badania przeprowadzono w 230 sytuacjach, w wyniku których stwierdzono 25 przypadki spalania odpadów (winnych ukarano mandatami) - informowali urzędnicy. W tym roku akcja będzie kontynuowana i to jeszcze intensywniej. Ubiegłoroczne obloty kosztowały 200 tysięcy złotych. W tym roku na ten cel przeznaczono 2 mln zł z Budżetu Obywatelskiego.

Ale Poznań nie jest jedynym miastem w Wielkopolsce, które używa dronów do walki ze smogiem. Od 23 stycznia dron jest wykorzystywany w Kościanie. Tylko pierwszego dnia ujawniono spalanie niedozwolonych substancji. - W wyniku przeprowadzonych pomiarów zespół obsługi BSP wskazał patrolowi Straży Miejskiej posesję, gdzie wystąpiło prawdopodobieństwo spalania niewłaściwego paliwa. Straż miejsca podjęła niezwłocznie czynności kontrolne, w wyniku których potwierdzono spalanie niewłaściwego paliwa i nałożono grzywnę w postaci mandatu karnego w maksymalnej wysokości 500 zł - wyjaśniają kościańscy urzędnicy.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla całego regionu! Podniesiono stopień!
24℃
13℃
Poziom opadów:
7.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
13.00 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro