Reklama
Reklama

Styczeń, a w Wielkopolsce już susza!

fot. agrometeo.pogodynka.pl
fot. agrometeo.pogodynka.pl

To niestety oznacza, że warzywa i owoce będą jeszcze droższe.

Wody Polskie opublikowały najnowsze dane o suszy w Polsce. Choć mamy dopiero styczeń, okazuje się, że w sporej części kraju już mamy do czynienia z suszą atmosferyczną i rolniczą. Występują one m.in. na terenie Kujaw, a także województw zachodniopomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego, a także w części łódzkiego i warmińsko-mazurskiego. - Przyczyną przede wszystkim jest brak opadów - bezśnieżna i sucha, a przy tym ciepła zima, co uniemożliwia odbudowę wilgoci w glebie - wyjaśniają Wody Polskie.

Zdaniem Wód Polskich istotne jest podjęcie działań związanych z retencją. Z perspektywy Wielkopolski istotną informacją jest, że w tym roku rozpoczną się prace modernizacyjne na zbiorniku Jeziorsko.

- O tej porze roku, przynajmniej połowa naszego kraju powinna być pokryta śniegiem. Zimowe opady w istotny sposób zasilają glebę oraz potoki i rzeki. Zarówno w ubiegłym roku, jak i w bieżącym obserwujemy niewielkie opady śniegu, co oznacza, że już wiosną możemy mieć suszę - zaznaczają Wody Polskie.

Niestety susza oznacza, że rolnicy mają przed sobą trudny rok. To natomiast zła informacja dla konsumentów. Ceny warzyw w grudniu 2019 roku były aż o 12 procent wyższe niż w grudniu 2018 roku, a wszystko wskazuje na to, że przed nami kolejne podwyżki.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
7℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
22.34 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro