Reklama
Reklama

Kosmiczny "pociąg" na poznańskim niebie: satelity Elona Muska przeleciały nad Polską

fot. czytelnik
fot. czytelnik

Około 18.30 na poznańskim niebie można było zobaczyć jasne punkty ułożone jeden za drugim i tworzące tym samym kosmiczny pociąg.

To kolejna partia satelitów Starlink wystrzelonych na orbitę przez korporację Elona Muska, SpaceX. Miliarder chce, by na ziemskiej orbicie krążyło nawet ponad 10 tysięcy takich urządzeń. Mają m.in. zapewniać internet w trudno dostępnych miejscach jako konstelacja Starlink.

"Pociąg" satelitów Starlink można było zobaczyć około 18.30 również w Poznaniu i okolicach. Jak informował w ostatnich dniach blog polskiastrobloger.pl, właśnie na 21 stycznia planowany był start paczki 60 satelitów Starlink-3. Wszystko więc się zgadza. Jak opisuje autor bloga,"efektowny widok (świetlnego pociągu) nie jest bezterminowy i dotyczy bardzo wąskiego okresu po starcie konkretnej misji. (...) Z biegiem dni "pociąg" z kilkudziesięciu Starlinków zaczyna się "rozjeżdżać" - dystans pomiędzy kolejnymi obiektami ulega zwiększaniu, a wraz ze zbliżaniem się ku ich docelowej pozycji maleje również ich jasność. Już kilkanaście dni po starcie, nie stanowią on zwartego łańcuszka jasnych obiektów, ale pojawiające się osobno, co kilka-kilkanaście minut ciemniejsze obiekty nie odróżniające się już od tysięcy innych satelitów, jakie pogodnej nocy możemy wypatrywać zarówno gołym okiem czy lornetką". Więcej TUTAJ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
28.13 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro