Reklama
Reklama

Wciąż nie udało się sprzedać ZNTK. Dziewiąta próba bez sukcesu

fot. Piotr Ludziejewski
fot. Piotr Ludziejewski

Chodzi o 20 hektarów na Wolnych Torach.

Regularne próby sprzedania nieruchomości przez syndyka rozpoczęły się w 2017 roku. Początkowo cena wywoławcza wynosiła nieco ponad 240 milionów złotych. Już dwa lata temu zapowiadano, że jeśli za pierwszym razem nie uda się znaleźć nabywcy, będzie mogło się odbyć aż 18 postępowań sprzedażowych. W 2017 roku zapowiadano, że najniższa kwota, jaką chce uzyskać syndyk ze sprzedaży, to 170 milionów złotych. Niestety, jak dotąd nie znalazł się nabywca, a cenę obniżono do 160 mln złotych. Termin składania ofert minął 13 stycznia. Jak podaje Gazeta Wyborcza, i tym razem nie udało się znaleźć nabywcy dla terenu. Nie wpłynęła żadna oferta.

Poznańskie Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego czasy świetności mają już dawno za sobą. Historia zakładów sięga 1870 roku, choć aktualna nazwa została wprowadzona dopiero w latach 50-tych ubiegłego wieku. W najlepszym okresie pracowało tu kilka tysięcy osób. W 1995 roku przedsiębiorstwo państwowe zostało przekształcone w spółkę. Sytuacja spółki nie była dobra, a pogorszył ją fakt, że produkowane tu autobusy szynowe sprawiały sporo problemów podczas serwisowania. 10 lat później spółkę przejęła Sigma, ale sytuacja się nie poprawiła.

Teren ZNTK przy Roboczej wygląda na "zapomniany". W czerwcu 2015 roku miasto, jako jeden z wierzycieli ZNTK Nieruchomości, złożyło wniosek o upadłość spółki. Miasto chciało uzyskać pieniądze z tytułu podatku od nieruchomości. Ale wierzycieli jest więcej. Niektórzy szacują roszczenia na kilkadziesiąt milionów złotych. Dziś ZNTK Nieruchomości jest w stanie upadłości likwidacyjnej. Spółką zarządza syndyk.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
6.65 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro