Reklama
Reklama

Jest decyzja UOKiK: rekordowo wysoka kara dla Volkswagen Group Polska

fot. By Thomas doerfer - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12005225
fot. By Thomas doerfer - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12005225

Znamy już decyzję prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczącą postępowania wobec Volkswagen Group Polska.

Na mającą siedzibę w Poznaniu spółkę nałożono 120 milionów złotych kary za tzw. aferę dieselgate. W sprawie zgromadzono 25 tomów akt i ponad 5 tysięcy kart z dowodami.

- Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest kolejnym organem ochrony konsumentów w Europie, który wydał decyzję w tej sprawie. Volkswagen manipulował wskaźnikami emisji spalin - wprowadzał konsumentów w błąd, twierdząc, że jego pojazdy są przyjazne środowisku. Rośnie świadomość ekologiczna Polaków, więc wiele osób mogło celowo wybierać samochody, które emitują mniejsze ilości szkodliwych substancji - tłumaczył Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Według UOKiK koncern Volkswagen stosował w samochodach Volkswagen, Audi, Seat i Skoda produkowanych po 2008 r. oprogramowanie do sterowania silnikiem EA 189 EU 5. W warunkach testowych pozwalało ono zaniżać wartość emisji tlenków azotu. To oprogramowanie rozpoznawało, że samochód znajduje się na stanowisku kontrolnym i obniżało emisję tlenków azotu. Podczas normalnej jazdy była ona wyższa. Wartości te znacznie odbiegały od tych deklarowanych konsumentom w materiałach reklamowych i w dokumentach homologacyjnych.

To najwyższa kara w historii UOKiK za naruszenie praw konsumentów. Rozstrzygnięcie urzędu nie jest prawomocne, ponieważ przysługuje od niego odwołanie do sądu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
-2℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
8.31 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro