Reklama
Reklama

Straż miejska w 2019 roku wystawiła mandaty za nieprawidłowe parkowanie na kwotę prawie 4 mln złotych

Grobla | fot. Jacek

Radny Andrzej Rataj zapytał prezydenta Poznania o to, ile mandatów wystawia się w Poznaniu za nieprawidłowe parkowanie.

- Parkowanie pojazdów sprzecznie z zasadami parkowania na drogach publicznych należy do największych problemów ze sfery korzystania z przestrzeni publicznej. Dbałość o właściwe parkowanie pojazdów należy do najważniejszych zakresów działalności właściwych jednostek organizacyjnych Miasta Poznania zajmujących się porządkiem w przestrzeni publicznej. W kolejnych latach stosowane są tysiące sankcji wobec kierowców parkujących pojazdy sprzecznie z zasadami parkowania na drogach publicznych. Są również miejsca szczególnie dotknięte tym problemem, co prowadzi do wniosku o potrzebie wprowadzenia odpowiednich rozwiązań systemowych w celu zapobieżenia niewłaściwym działaniom kierowców - wyjaśnia Rataj w interpelacji.

Odpowiedzi na pytania radnego udzielił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. Wynika z niej, że w 2015 roku poznańska straż miejska nałożyła na mieszkańców 22 482 mandaty na kwotę 2,67 mln złotych. Chodzi o wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji na drogach publicznych i wewnętrznych w mieście. W 2016 roku było to 23 321 mandatów na kwotę 2,38 mln złotych. Rok później mandatów było znacznie więcej - ponad 33 tysiące na kwotę 3,35 mln złotych. W 2018 roku to 34 163 mandaty na kwotę prawie 3,5 mln złotych. W ubiegłym roku wystawiono 36 139 mandatów na kwotę 3,84 mln złotych.

- Największa liczba nieprawidłowego parkowania występuje na terenach dzielnic silnie zurbanizowanych pełniących funkcje mieszkalno-handlowo-usługowe o sieci wąskich dróg np. Stare Miasto, Stary Grunwald, Stare Jeżyce i Wilde - precyzuje Mariusz Wiśniewski. - Problem nieprawidłowego parkowania nasila się w godzinach popołudniowo-wieczornych na terenach osiedli mieszkaniowych Winograd, Piątkowa i Nowego Miasta stanowiących tzw. sypialnię miasta - dodaje.

Reklama

Najpopularniejsze komentarze

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Rekordowy wzrost ciśnienia. Możemy czuć się fatalnie!
4℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
13.79 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro