Reklama

Walka ze smogiem: dron sprawdził 22 tysiące poznańskich budynków. Ile wystawiono mandatów?

fot. UMP
fot. UMP

Urzędnicy podsumowali wyniki, jakie w walce ze smogiem uzyskał wykorzystywany w Poznaniu dron.

Projekt "Skończmy ze smogiem w Poznaniu" realizowany był w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Za realizację odpowiedzialna była wyłoniona w przetargu firma zewnętrzna, a obszar i czas pomiarów ustalano we współpracy ze strażą miejską.

Dzięki czujnikowi podpiętemu do drona łatwo można wykryć szkodliwe środki, takie jak formaldehyd, chlorowodór, lotne związki organiczne oraz pyły zawieszone - PM 2,5 oraz PM 10. Wówczas podejmowana jest decyzja o kontroli posesji.

Kontrole prowadzono m. in. na obszarze Górczyna, Fabianowa, Junikowa, Świerczewa, Woli, Jeżyc, Kiekrza, Ławicy, Woli, Smochowic, Podolan, Strzeszyna, Winiar, Sołacza, Piątkowa, Naramowic, Radojewa, Moraska, Głównej, Antoninka, Kobylegopola, Zielińca, Szczepankowa, Starołęki, Łazarza czy Starego Miasta.

- W czasie prowadzonej od października akcji wykonano 30 dni oblotów. Łącznie w powietrzu dron spędził ponad 75 godzin. W tym czasie oblotami objęto łącznie 22 556 budynków. Szczegółowe badania przeprowadzono w 230 sytuacjach, w wyniku których stwierdzono 25 przypadki spalania odpadów (winnych ukarano mandatami). Dane pokazują, że zastosowane narzędzie było skuteczne i pomagało w wykrywaniu sprawców łamania przepisów - poinformował urząd miasta.

- W obecnym sezonie grzewczym, od października do końca grudnia, nasi strażnicy skontrolowali ponad tysiąc nieruchomości. W wyniku tych działań nałożyli 180 mandatów karnych. Dron wspiera nas i ułatwia pracę, pozwalając w szybszym czasie objąć kontrolami dużo większy obszar. Realizacja projektu "Skończmy ze smogiem w Poznaniu" dała nam możliwość typowania nieruchomości w oparciu o analizę spalin wydobywających się z urządzeń grzewczych nieruchomości. Dzięki temu mogliśmy udać się na kontrolę tylko tam, gdzie zachodziło podejrzenie co do legalności spalanych materiałów. Kontrole przeprowadzane przy użyciu drona zakończyły się ujawnieniem 25 nieprawidłowości i nałożeniem mandatów karnych - powiedziała Marta Hyżak-Spychała, zastępczyni Komendanta Straży Miejskiej Miasta Poznania.

Za spalanie odpadów grozi mandat w wysokości 500 złotych.

W 2019 roku na akcję przeznaczono 200 tys. zł. W tym roku mają to być już 2 miliony złotych, co pozwoli na znacznie dokładniejsze kontrole.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Mgła nie odpuszcza. Znowu spowije miasto i okolice
4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
48.10 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro