Reklama
Reklama

W 2020 roku w Poznaniu ma stanąć nawet 200 nowych wiat przystankowych. Pierwsze rośliny na dachach już w marcu

fot. MTP
fot. MTP

W ubiegłym roku zamontowano 150 nowych wiat na przystankach w mieście.

"Jubileuszową", 150. nową wiatą, jest ta z przystanku "Rolna" na ulicy Hetmańskiej. Zamontowano ją w ubiegłym roku. - Wymiana wiat przystankowych w Poznaniu rozpoczęła się w lipcu 2019 roku. Przeprowadza ją City Marketing, marka należąca do Grupy MTP. Do 2025 roku na poznańskich przystankach ma stać 600 nowych wiat. Inwestorem jest Grupa MTP, inwestorem zastępczym - Poznańskie Inwestycje Miejskie - wyjaśniają Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Na ten rok zaplanowano montaż 200 kolejnych wiat przystankowych. Mają zastępować stare, wysłużone zadaszenia, ale też pojawią się w miejscach, w których dotąd wiat nie było. Założenie jest takie, by pod koniec roku co trzecia wiata zamontowana na poznańskich przystankach była nowoczesna. Nowością będzie 30 wiat wyposażonych w ekrany ledowe, na których będzie można wyświetlać komunikaty m.in. o utrudnieniach w ruchu czy zagrożeniach pogodowych.

- Wiosną osiem już postawionych wiat się zazieleni. W marcu na ich dachach posadzony zostanie rozchodnik. To niewielka roślina, występująca terenach skalistych i piaszczystych. Jest odporna na różne warunki pogodowe, ma płytki system korzeniowy i łatwo się rozrasta. Latem chłodzi, zimą podnosi temperaturę, wyłapuje też drobne zanieczyszczenia powietrza - zdradzają MTP. Gdzie stoją takie wiaty? Przy placu Bernardyńskim, Rynku Łazarskim, HCP i Małych Garbarach.

Nowe wiaty są grafitowe i mają zielone akcenty. Dach, w standardowej opcji, ma prawie 2 metry szerokości, a boki wykonane są ze szkła. - Docelowo wiaty będą wyposażone w energooszczędne oświetlenie oraz podświetlaną gablotę informacji pasażerskiej, dzięki czemu łatwo będzie sprawdzić rozkład jazdy po zmroku. Mają także wygodną ławkę z oparciem wykonaną z drewna.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
12.05 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro