Reklama
Reklama

Czym kierować się wybierając materac dla dziecka?

Dzieci sypiają dłużej niż osoby dorosłe, a skoro tak, to wybór odpowiedniego materaca do dziecięcego łóżeczka jest jeszcze istotniejszy niż w wypadku zakupu dla osoby dorosłej. Zwłaszcza małe dzieci, u których kręgosłup dopiero się rozwija, potrzebują materaca optymalnie dobranego, zapewniającego nie tylko spokojny, głęboki sen, ale i prawidłowy rozwój.

Materac dla dziecka - wybór zależy od wieku

Przy wyborze należy brać pod uwagę przede wszystkim wiek dziecka. Na przykład dla niemowląt zalecane są przede wszystkim materace z pianki wysokoelastycznej. Charakteryzują się one właściwym stosunkiem jakości do ceny, ale przede wszystkim właściwościami zdrowotnymi. Są hipoalergiczne, a więc wykonane z materiałów, w których nie rozwijają się roztocza ani bakterie. Przed zabrudzeniami chroni je pokrowiec, który można swobodnie prać w zwykłej pralce. Właściwa wentylacja wnętrza sprawia, że nie gromadzi się w nim wilgoć. Materace z pianki wysokoelastycznej dostępne są w sklepie internetowym sennamaterace.pl. Szczególnie polecane są materace produkowane przez szwedzką firmę Hilding, istniejącą od 1939 roku i znaną na całym świecie z wyrobów doskonałej jakości.

Takie materace polecane są również dla dzieci starszych, w tym ruchliwych i aktywnych. Pozwalają one m.in. dzielić łóżko z rodzeństwem - żadne ze śpiących dzieci nie odczuwa ruchów tego drugiego. Pianka wysokoelastyczna zapewnia znakomite podparcie dla młodego kręgosłupa.

Dla dzieci starszych (powyżej 4 roku życia) zakupić można materac z pianki termoelastycznej, która dopasowuje się do kształtu ciała pod wpływem jego ciepła. Są one mniej sprężyste od innych, dlatego eksperci nie polecają ich stosowania w łóżeczkach niemowlęcych - maluch mógłby mieć trudności z odwracaniem się na bok. Na takich materacach smacznie sypiają m.in. dzieci niespokojne, wiercące się przez sen, a także z różnych powodów odczuwające ból.

Nieco droższe są materace lateksowe, można je jednak kupować dla dzieci bez względu na wiek. Są to na ogół produkty dwustronne, dzięki czemu ich trwałość i odporność na odkształcenia jest wyjątkowo długa. Tu także można dzielić łóżko z rodzeństwem, a kurz i roztocza nie stanowią zagrożenia. Materace lateksowe "oddychają", są więc dobrze wentylowane w środku.

Dzieciom powyżej 6. roku życia można też kupować materace sprężynowe kieszeniowe. Świetnie dopasowują się do sylwetki dziecka i są odporne na odkształcenia, niekiedy jednak problemem jest wybór odpowiedniej twardości. Optymalna dla dzieci jest twardość średnia: z jednej strony zapewnia wygodę na miękkim podłożu, z drugiej gwarantuje, że materac się nie zapada.

Jeśli wybór między materacem piankowym a sprężynowym sprawia trudność, pomocny może być tekst "Materace piankowe czy sprężynowe - poznaj różnice i podobieństwa między nimi".

Należy starannie przemyśleć układanie dzieci na materacach kokosowych, ponieważ mogą być dla nich zbyt twarde, a ponadto mało odporne na pleśń - a przecież maluchowi może się w nocy przydarzyć "nieszczęście" powodujące zawilgocenie podłoża.

Nowoczesne materace "umieją" więcej

Aby ułatwić dzieciom zasypianie, materace mogą być nasączane np. zapachem lawendy. Ta stosowana od dawna w aromaterapii roślina doskonale uspokaja i relaksuje. Zastosowanie antyalergicznych materiałów zapewnia brak podrażnień i wszelkich szkodliwych dla zdrowia substancji. Dotyczy to także pokrowców, które mogą zawierać specjalne powłoki ochronne sprzyjające komfortowi alergików. Niektóre mogą być prane już w temperaturze 40 C. Można je wygodnie zdejmować i zakładać, co ułatwia utrzymanie czystości i higieny.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
33.97 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro