Reklama
Reklama

Gigantyczne zmiany w Strefie Płatnego Parkowania: 7 złotych za godzinę w centrum i opłaty w sobotę!

fot. infografika Telewizji WTK

Telewizja WTK dotarła do projektu uchwały, w którym prezentowane są planowane ceny za parkowanie w SPP.

Dziś w Poznaniu mamy Strefę Płatnego Parkowania rozbitą na trzy podstrefy: czerwoną (najdroższą), żółtą i zieloną (najtańszą). Czerwona strefa obowiązuje w centrum oraz na Jeżycach. Projekt uchwały zakłada wielkie zmiany. Jakie? Zniknie podział na podstrefy. Będziemy mieć jedynie Strefę Płatnego Parkowania oraz Śródmiejską Strefę Płatnego Parkowania. Wszędzie czekają nas jednak podwyżki.

W przypadku Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania, będzie ona obowiązywać na terenie ograniczonym rzeką Wartą, ulicą Królowej Jadwigi, ulicą Stanisława Matyi, torami kolejowymi od mostu Dworcowego (razem z ulicą Dworcową) do mostu kolejowego na Warcie. To więc dzisiejsza podstrefa A (czerwona) z wyłączeniem Jeżyc. Dziś za parkowanie w tej podstrefie płaci się 3 złote za pierwszą godzinę, 3,60 zł za drugą godzinę i 4,30 za trzecią godzinę. Każda kolejna kosztuje 3 złote. Projekt uchwały zakłada, że kierowcy w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania będą płacić... 7 złotych za godzinę! Druga godzina będzie kosztować 7,40 zł, a trzecia 7,90 zł. Każda kolejna godzina będzie kosztować 7 złotych.

Na wszystkich innych miejscach w Poznaniu objętych Strefą Płatnego Parkowania (dziś to strefy żółta, zielona i również czerwona - część Jeżyc) obowiązywać będą jedne stawki. Jakie? 3,50 zł za pierwszą godzinę, 4,20 zł za drugą godzinę oraz 4,90 zł za trzecią godzinę. Każda kolejna godzina będzie kosztować 3,50 zł.

Najmniej podwyżkę odczują kierowcy parkujący dziś w strefie czerwonej na Jeżycach - obecnie płacą 3 zł za pierwszą godzinę, a będą płacić 3,50 zł. Parkowanie w dzisiejszej strefie zielonej podrożeje o 1,5 zł za pierwszą godzinę, a w dzisiejszej strefie żółtej - o 70 groszy za pierwszą godzinę.

Strefa Płatnego Parkowania będzie obowiązywać od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 18.00. Sytuacja zmieni się w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania. Tu opłaty będą pobierane od 8.00 aż do 20.00, a także w soboty od 8.00 do 18.00.

W górę pójdą ceny kart abonamentowych. Dziś 1 dzień postoju w strefie czerwonej kosztuje 24 złote. W planach jest opłata 60 złotych za dzień w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania. Więcej zapłacą też mieszkańcy SPP i ŚSPP. Dziś płacą miesięcznie 10 złotych za pierwszy pojazd. Zgodnie z projektem uchwały mają płacić 30 złotych. Jedną z istotnych zmian jest też ograniczenie użyczeń wyłącznie do formuły instytucjonalnej (kredyty, leasingi i samochody służbowe). - Użyczenia były przedmiotem nadużyć przez osoby prywatne, które wykorzystywały fakt zameldowania w obszarze SPP do pozyskania "abonamentu mieszkańca" na samochody użytkowane przez osoby trzecie - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

Jeśli projekt uchwały zostanie zaakceptowany przez radnych, zmiany mają wejść w życie 1 kwietnia.

Już wcześniej pisaliśmy o słowach Mariusza Wiśniewskiego, zastępcy prezydenta Poznania, który pozytywnie wypowiada się o planowanych zmianach. - Śródmiejska strefa płatnego parkowania pozwoli ograniczyć liczbę samochodów wjeżdżających do centrum miasta, które jest bardzo dobrze skomunikowane i pozwala poruszać się sprawnie komunikacją publiczną - przez centrum przejeżdża większość linii tramwajowych i ponad 10 linii autobusowych - wyjaśnia. Więcej TUTAJ.

 • Aktualizacja
  czwartek, 9.01.2020 r., godz. 13.40
  Aktualizacja
  czwartek, 9.01.2020 r., godz. 13.40
  Wilda i Łazarz zostaną objęte SPP od października 2020 roku.
 • Aktualizacja
  czwartek, 9.01.2020 r., godz. 14.39
  Aktualizacja
  czwartek, 9.01.2020 r., godz. 14.39
  Na konferencji ZDM poinformował, że Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania ma obowiązywać także na terenie Jeżyc (do ulicy Polnej), ale nie od 1 kwietnia, a od 1 czerwca. Tutaj opłaty miałyby być niższe niż na Starym Mieście i miałyby wynosić 5 zł za pierwszą godzinę, 6 zł za drugą godzinę oraz 6,9 zł za trzecią godzinę. Podobnie jak na Starym Mieście, ŚSPP na Jeżycach obowiązywałaby od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 20.00, a w soboty od 8.00 do 18.00.
Reklama

Najpopularniejsze komentarze

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Rekordowy wzrost ciśnienia. Możemy czuć się fatalnie!
4℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
13.79 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro