Reklama

Ptasia grypa w Wielkopolsce: tysiące ptaków do likwidacji w zagłębiu drobiarskim

fot. archiwum

Ptasia grypa najpierw pojawiła się na wschodzie Polski, a we wtorek potwierdzono jej obecność również na południu Wielkopolski.

- Niestety - ptasia grypa już w Wielkopolsce. Wirus zaatakował na południu województwa, gdzie skoncentrowane są największe hodowle drobiu - informuje Wielkopolska Izba Rolnicza. - Zarażona hodowla znajduje się w miejscowości Topola Osiedle, gmina Przygodzice, powiat Ostrów Wlkp. i dotyczy 38 tys. kur niosek w 25 tyg. nieśności - dodaje.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA

Ze względu na stwierdzenie ogniska choroby, wyznaczono strefę dla obszaru zagrożonego o promieniu 3 kilometrów oraz dla obszaru zapowietrzonego o promieniu 10 kilometrów. - Na 3 stycznia o godz. 9:00 zwołany został powiatowy sztab kryzysowy - kończy.

Na 11.00 posiedzenie sztabu kryzysowego zwołał wojewoda wielkopolski. - Apeluję do właścicieli gospodarstw i ferm o rygorystyczne stosowanie zaleceń lekarza weterynarii w zakresie utrzymywania drobiu - pisze na Twitterze wojewoda Łukasz Mikołajczak.

Z informacji portalu polsatnews.pl wynika, że utylizacji zostanie poddanych kilkadziesiąt tysięcy kur, a także jaja.

Przypominamy - ptasia grypa nie jest groźna dla ludzi.

  • Aktualizacja
    piątek, 3.01.2020 r., godz. 13.09
    Aktualizacja
    piątek, 3.01.2020 r., godz. 13.09
    Uśpionych zostanie 65 tysięcy kur niosek. Cały proces może potrwać 2 dni. Na obszarze zagrożonym wystąpieniem wirusa hodowcy drobiu zobowiązani są do stosowania środków bezpieczeństwa biologicznego.
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
3℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
3.45 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro