Reklama

Tajemniczy kolor wody w Cybinie: zamieniła się w "barszcz"

fot. Rafał
fot. Rafał

Pod koniec roku w pobliżu Jeziora Maltańskiego zauważono zabarwienie wody w Cybinie na nietypowy kolor.

- Podczas noworocznego spaceru wokół Malty zauważyłem dość niepokojące zjawisko, mianowicie woda w jednym ze stawów jest czerwona - napisał do nas czytelnik Rafał. - Chodzi o staw przy rzeczce Cybinka w okolicach trybun. Być może jest to zjawisko naturalne (nie jestem ekspertem), aczkolwiek w okolicy unosi się nieprzyjemny zapach - dodał.

Próbowaliśmy ustalić, z czego wynika "buraczkowa" barwa wody na rozlewisku w lesie, w pobliżu źródełka. - Nie mieliśmy dotąd takiego zgłoszenia, zlokalizujemy to miejsce i pobierzemy próbki - zapowiada w rozmowie z nami Mieczysław Broński, dyrektor Zakładu Lasów Poznańskich. Próbki już w Sylwestra pobrali natomiast pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. - Poinformowało nas Centrum Zarządzania Kryzysowego. Na miejscu stwierdzono zabarwienie wody w dwóch lokalizacjach - mówi Małgorzata Koziarska z WIOŚ. - Próbki zostały pobrane, ale do momentu otrzymania wyników nie możemy powiedzieć czym spowodowane jest to zabarwienie lub kto jest sprawcą tego incydentu. Nie mamy obecnie takiej wiedzy - dodaje. Interwencja odbyła się po tym, jak do strażników miejskich wpłynęło zgłoszenie o zabarwionej wodzie.

Do sprawy będziemy wracać.

  • Aktualizacja
    czwartek, 2.01.2020 r., godz. 14.19
    Aktualizacja
    czwartek, 2.01.2020 r., godz. 14.19
    Jak się okazuje, powodem zmiany barwy wody jest zakwit sinic. - To zjawisko biologiczne, które czasem występuje i właśnie z takim zjawiskiem mamy tu do czynienia - mówi Małgorzata Koziarska z WIOŚ.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
5.33 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro