Ulica Kolejowa do przebudowy: zgłoszono prawie 60 uwag do koncepcji
Na przełomie listopada i grudnia odbywały się konsultacje społeczne koncepcji przebudowy ulicy Kolejowej.
Konsultacje cieszyły się sporym zainteresowaniem mieszkańców. Do Zarządu Dróg Miejskich wpłynęło 14 pism oraz 27 maili od zainteresowanych sprawą poznaniaków. - Wyodrębniono z nich 58 uwag, pytań i propozycji zmian do zaprezentowanej dokumentacji - wyjaśnia ZDM.
Na co najczęściej zwracano uwagę? Mieszkańcom nie podoba się pomysł ewentualnego puszczenia ulicą Kolejową linii autobusowej. Dodatkowo zaproponowano zmiany w organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Kolejowej i Klaudyny Potockiej. - Zwracano uwagę na konieczność poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu. W związku z tym pojawiły się propozycje wyznaczenia ronda, zwężenia jezdni lub montażu sygnalizacji świetlnej.
Mieszkańcy okolicy zaapelowali do urzędników m.in. o nasadzenie przy niej jak największej liczby drzew, a także zastąpienie części trawników krzewami. Proszono również o wykorzystanie w trakcie inwestycji elementów pochodzących z rozbieranej brukowanej jezdni oraz chodników.
- Wszystkie przesłane uwagi zostały zebrane i zostaną przeanalizowane przez projektantów i merytoryczne wydziały ZDM, którzy ocenią je pod kątem zasadności uwzględnienia w dokumentacji projektowej - zaznacza ZDM. Decyzja w sprawie uwzględnienia lub nie wskazanych uwag zostanie podjęta i ogłoszona do końca stycznia.
Przypominamy, że koncepcja obejmuje odcinek ulicy Kolejowej pomiędzy Klaudyny Potockiej i Gąsiorowskich. - Na całej długości projektowanego odcinka przewidziano jezdnię o szerokości 5,5 m wraz z obustronnymi chodnikami o szerokości od 2,2 do 3,34 m. Przy przebudowie wykorzystany zostanie materiał z rozbiórki istniejącej nawierzchni. Kostka brukowa posłuży do budowy miejsc postojowych i zjazdów, natomiast fragment chodnika po zachodniej stronie ulicy zostanie wykonany częściowo z istniejących płyt granitowych - zapowiada ZDM. W ramach prac nasadzonych zostanie 45 nowych drzew. Z naszych informacji wynika, że planuje się tu wycięcie 9 drzew, ale wszystko zależy od ich kondycji w chwili prowadzenia inwestycji. Być może część z nich uda się uratować. ZDM zapowiada, że będzie walczyć o każde drzewo.
W tym roku uzyskany ma zostać projekt budowlany. Sama inwestycja mogłaby się rozpocząć najwcześniej w 2021 roku. Koszty nie mają przekroczyć 10 mln złotych.