Reklama
Reklama

Dni wolne od pracy i długie weekendy w 2020 roku

fot. Doru Lupeanu / freeimages.com
fot. Doru Lupeanu / freeimages.com

Przyszły rok nie jest zbyt optymistyczny pod względem liczby długich weekendów.

Rok 2020 będzie rokiem przestępnym, a to oznacza, że luty będzie mieć 29 dni. Tym samym będziemy pracować o jeden dzień dłużej niż w tym roku. Odpoczywać będziemy natomiast 113 dni - to właśnie dni wolne od pracy.

Spośród 13 dni ustawowo wolnych od pracy, aż 6 przypada w sobotę lub niedzielę. Za święta przypadające w sobotę pracodawca ma obowiązek wyznaczyć dodatkowe dni wolne - takie w przyszłym roku będą dwa. To Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia oraz drugi dzień świąt 26 grudnia.

Co z długimi weekendami? 1 stycznia, Nowy Rok, przypada w środę, szanse na długi weekend są więc marne. Konieczne byłoby wzięcie dwóch dni wolnych, by przedłużyć sobie weekend. 6 stycznia, Święto Trzech Króli, przypada natomiast w poniedziałek, a tym samym automatycznie mamy długi weekend.

Przed kolejnym długim weekendem czekają nas ferie zimowe, które w Wielkopolsce przypadają w dniach 27 stycznia - 9 lutego.

Wielkanoc będziemy w 2020 roku obchodzić 12 i 13 kwietnia. Będziemy więc mieć pierwszy długi weekend wiosną. Zmartwią się ci, którzy lubią odpoczywać w majówkę. 1 maja przypada w piątek, a 3 w niedzielę. Do odpoczywania będą więc jedynie 3 dni.

Kolejny długi weekend czeka nas w czerwcu. 11 dnia miesiąca przypada Boże Ciało. Biorąc wolne w piątek zyskujemy 4 dni wolne od pracy.

Niestety, kolejny długi weekend może przypadać dopiero w listopadzie. 15 sierpnia, a więc Święto Wojska Polskiego, przypada w sobotę - długiego weekendu brak. 1 listopada także przypada w weekend - w niedzielę. Dopiero 11 listopada przypada w środę. Biorąc więc dwa dni wolne można zyskać 5 dni wolnych od pracy.

Ostatni długi weekend roku to Boże Narodzenie. Wigilię będziemy świętować w czwartek, Boże Narodzenie w piątek, a drugi dzień świąt w sobotę.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
5.71 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro