Reklama

Święta, święta i po... choince. Za wyrzucenie jej do kontenera możesz dostać mandat

fot. Cloudyyyyy / pixabay.com
fot. Cloudyyyyy / pixabay.com

Choć większość mieszkańców jeszcze przez co najmniej tydzień będzie się cieszyć widokiem choinki w swoich domach, już teraz przypominamy, w jaki sposób pozbyć się świątecznego drzewka.

W większości domów udekorowana choinka stoi do Święta Trzech Króli, które przypada 6 stycznia. Jeśli mamy sztuczne drzewko - problem z głowy. Chowamy je, by w przyszłym roku ponownie udekorować choinkę na święta. W przypadku żywego drzewka opcji jest kilka.

Jeśli zdecydowaliśmy się na drzewko w doniczce, możemy je posadzić w swoim ogrodzie. Jeśli kupiliśmy drzewko cięte - możemy je pociąć i wykorzystać rozsypując pod roślinami w ogrodzie, kompostując, a nawet spalając w piecu. Jeśli żadna z tych opcji nie wchodzi w grę - możemy drzewko wyrzucić. Trzeba jednak przy tym pamiętać o kilku sprawach.

- Choinki odbierane są w okresie od początku stycznia do końca lutego. Odbiór tych odpadów odbywa się jeden raz w miesiącu styczniu oraz jeden raz w miesiącu lutym, zgodnie z harmonogramem odbioru odpadów komunalnych - informuje GOAP. - Preferowane jest wystawianie choinek w całości, koniecznie bez doniczek czy stojaków choinkowych. Choinki odbierane są tylko z nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy - dodaje.

Wrzucenie żywego drzewka do kontenera na np. zmieszane odpady może się wiązać z otrzymaniem mandatu do 500 złotych od straży miejskiej. Choinka podlega bowiem segregacji i nie powinna trafić do takiego kontenera. Drzewko należy zostawiać przy kontenerach, najlepiej w dniu poprzedzającym odbiór tego rodzaju odpadów przez firmę zajmującą się wywozem śmieci. Harmonogram można sprawdzić na stronie internetowej GOAP. Mieszkańcy mogą też sami wywieźć niepotrzebne drzewko do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
16℃
Poziom opadów:
11.5 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
7.86 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro