W polskich kościołach działają już pierwsze ofiaromaty.
Duchowni zrealizowali swoje zapowiedzi o wkroczeniu cyfrowych płatności w życie Kościoła w Polsce.
Ksiądz Adam Jaszcz, rzecznik prasowy Archidiecezji Lubelskiej, opublikował na Twitterze zdjęcia urządzenia, które pojawiło się lubelskiej archikatedrze. Dzięki niemu zamiast rzucić gotówkę na "tacę", można użyć plastikowej karty.
- Ta inicjatywa wiernych. Ofiaromat to odpowiedź na współczesne zapotrzebowanie, bo co 10. Polak posługuje się kartami płatniczymi i dokonuje transakcji bezgotówkowo - zapewnił w rozmowie z Radiem Lublin ks. Jaszcz.
Archidiecezja Lubelska nie wyklucza, że podobne urządzenia będą pojawiać się w kolejnych świątyniach. Kuria ułatwi nawet zainteresowanym proboszczom kontakt z bankiem.
Kolejne tego typu urządzenie działa już także w kościele św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie-Mistrzejowicach. - Ofiaromat ma formę stojącej elektronicznej skarbony i bywa nazywany też elektroniczną tacą, e-tacą lub daromatem. Urządzenie umożliwia wskazanie lub samodzielne wpisanie kwoty ofiary i przekazanie tych środków poprzez tzw. transakcję zbliżeniową. Potwierdzenie takiej operacji jest opcjonalne i jest przesyłane SMS-em na numer darczyńcy - czytamy na stronie tamtejszej archidiecezji, która już zapowiedział montaż kolejnych urządzeń.
Najpopularniejsze komentarze