Reklama
Reklama

Wyższe czynsze w mieszkaniach komunalnych? Miasto chce weryfikować dochody najemców

ZKZL

Osoby, które będzie na to stać, prawdopodobnie zapłacą wkrótce wyższy czynsz za mieszkania komunalne.

O sprawie pisze "Głos Wielkopolski". Już w zeszłym roku ZKZL szacował, że około 30-50 proc. lokarów zarabia więcej niż podczas podpisywania umowy najmu,więc w obecnych warunkach nie otrzymałoby mieszkania komunalnego.

Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania, przyznał, że problem istnieje i wielu lokatorów zwyczajnie nie powinno mieszkać w "komunalce", bo stać ich na wynajęcie lokalu na rynku lub staranie się o kredyt.

- Będziemy pracować nad wprowadzeniem mechanizmu, który spowoduje podwyżki dla osób, których zasoby finansowe są spore i pozwalają im na wynajęcia mieszkania na rynku komercyjnym - powiedział "Głosowi Wielkopolskiemu" zastępca Jacka Jaśkowiaka. Dodał, że chodzi o lokatorów "majętnych", a nie ubogich i "średnio zarabiających".

Prace nad projektem odpowiedniej uchwały są obecnie na bardzo wczesnym etapie, radni mają go jednak poznać w przyszłym roku.

Miejskie zasoby to ponad 12 tys. lokali. W przypadku mieszkań socjalnych czynsz wynosi 2,45 zł za metr kwadratowy, a w komunalnych trzeba zapłacić od 4,9 zł do 12,9 zł za mkw. To stawki znacznie poniżej ceny rynkowej.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
7.97 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro