Reklama
Reklama

Trzy pasy ruchu na A2 pod Poznaniem o pół roku wcześniej niż zakładano!

fot. Autostrada Wielkopolska
fot. Autostrada Wielkopolska

W południe oficjalnie otwarto poszerzoną autostradową obwodnicę Poznania.

Autostrada Wielkopolska przyznaje, że inwestycja była pierwszą tak skomplikowaną operacją na polskiej autostradzie, bo odbywała się "pod ruchem". Codziennie z poznańskiego odcinka trasy korzysta 70 tysięcy samochodów. Dlatego udostępnienie im 2 pasów ruchu w każdym kierunku, na każdym etapie prac, było bardzo istotne. - Koszt całej inwestycji to 202 mln złotych. W całości sfinansowany został przez Autostradę Wielkopolską. Do rozbudowy obwodnicy Poznania ani złotówki nie dołożyli podatnicy, ani też budżet państwa. Prace objęły nie tylko poszerzenie jezdni o trzeci pas ruchu, ale również modernizację nawierzchni i infrastruktury na całym odcinku. Przeprowadzenie tej inwestycji wymagało od wszystkich biorących w niej udział dużego doświadczenia oraz mobilizacji w krótkim czasie ogromnych zasobów sprzętowych i ludzkich. W rozbudowę zaangażowanych było 200 osób, pracujących na trzy zmiany - informuje Autostrada Wielkopolska.

Poszerzoną obwodnicę udostępniono kierowcom pół roku przed zakładanym terminem. Podobnie było w trakcie budowy A2 na odcinku Świecko - Nowy Tomyśl. 1 grudnia 2011 roku kierowcy mogli pojechać trasą, również z półrocznym wyprzedzeniem.

Na wiosnę 2020 roku zaplanowano prace wykończeniowe, które nie mają mieć wpływu na ruch pojazdów. Będą związane m.in. z rozbudową ekranów akustycznych. Także w przyszłym roku uruchomiony zostanie system zarządzania ruchem na A2, dzięki czemu kierowcy z tablic zmiennej treści dowiedzą się, jaka jest aktualna sytuacja na drodze.

- Serdecznie dziękuję mieszkańcom aglomeracji poznańskiej i kierowcom tranzytowym za okazaną cierpliwość i zrozumienie podczas trwającej rozbudowy. Cieszymy się, że z okazji nadchodzących Świąt możemy przekazać użytkownikom wyjątkowy prezent - nową, przejezdną, trzypasmową, obwodnicę Poznania, która jest przykładem wielkopolskiej solidności, profesjonalizmu i wysokiej jakości pracy - mówi Sebastian Joachimiak, członek Zarządu Autostrady Wielkopolskiej SA.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
15.5 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
11.96 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro