Reklama
Reklama

Odkrycie na przyszłej trasie tramwajowej na Naramowice: pozostałości osady sprzed 2000 lat i prawie 100 mogił

fot. PIM

Archeolodzy pracują obecnie na terenie parku Kosynierów w rejonie skrzyżowania ulic Słowiańskiej i Naramowickiej.

Badania archeologiczne odbywają się teraz, by w przyszłym roku bez przeszkód mogły się rozpocząć prace budowlane na trasie tramwajowej na Naramowice. - Archeolodzy, którzy rozpoczęli pracę na tym terenie niespełna dwa tygodnie temu, przebadali już ponad połowę zaplanowanego obszaru. W pobliżu skrzyżowania ul. Naramowickiej z ul. Słowiańską odkryli m.in. fragmenty glinianych naczyń, które - według nich - są pozostałością osady sprzed ponad 2000 lat - wyjaśnia Grzegorz Bubula, wiceprezes Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Ale to nie koniec. Do końca II wojny światowej istniał tu cmentarz ewangelicki. Archeolodzy odkryli już 98 mogił. Spodziewają się, że może ich być więcej. - Odkryte ludzkie szczątki zostaną ponownie pochowane na jednym z poznańskich cmentarzy, zaś znaleziska związane z prastarą osadą trafią do Muzeum Archeologicznego w Poznaniu - wyjaśnia PIM.

Cały czas trwają też wyburzenia budynków, które stoją na przyszłej trasie tramwajowej. Tramwaj ma pojechać nową trasą na przełomie 2021 i 2022 roku.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
0.00 μg/m3
Zobacz pogodę na jutro