Reklama

Kolejne samorządy dołączą do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Podpisano umowy!

fot. UMP
fot. UMP

Od początku stycznia, pociągi z logo PKM będą jeździć już na siedmiu liniach PKM.

Podpisano kolejne umowy z gminami i powiatami, przez które przebiegać będą nowe połączenia Poznańskiej Kolei Metropolitalnej na liniach do Gniezna, Rogoźna i Wrześni. Minęły właśnie dwa lata odkąd zdecydowaliśmy, że Poznańska Kolej Metropolitalna będzie działała. To najważniejsze przedsięwzięcie w województwie pokazujące naszą solidarność i wspólne działanie. Para poszła więc w koła, a nie w gwizdek. Pokazaliśmy ludziom, którzy w różnych celach dojeżdżają do Poznania, alternatywę. Zachęcamy do korzystania z transportu zbiorowego zarówno jeśli chodzi o dojazd, jak i poruszanie się po mieście - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Oprócz niego swoje podpisy złożyli też Wojciech Jankowiak - wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Jan Grabkowski - starosta Powiatu Poznańskiego oraz przedstawiciele samorządów, powiatów i gmin, położonych na liniach z Poznania do Gniezna, Rogoźna i Wrześni.

Od początku stycznia, pociągi z logo PKM będą jeździć już na siedmiu z dziewięciu linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego. Obecnie dzięki nim można podróżować z Poznania do Grodziska Wielkopolskiego, Jarocina, Nowego Tomyśla, Wągrowca i Kostrzyna (część linii do Wrześni). W związku z prowadzonymi remontami na liniach do Wronek i Kościana, połączenia w systemie PKM na tych liniach zostaną uruchomione w 2021 roku.

Podpisanie umów o współfinansowaniu połączeń kolejowych funkcjonujących w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej jest niezbędne do uruchomienia połączeń w tym systemie na danej linii. Finansowanie przedsięwzięcia oparte jest bowiem na zasadzie solidaryzmu, czyli wspólnego udziału wszystkich samorządów położonych wzdłuż danej linii kolejowej - informują miejscy urzędnicy.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego pokrywa koszty na poziomie 40%, tyle samo dokładają wszystkie gminy położone wzdłuż linii, a powiaty zapewniają pozostałe 20% kwot. Poznań w 2020 roku dołoży do PKM 3 mln zł. W 2018 roku było to tylko 1,2 mln zł, w zeszłym roku - 1,8 mln zł, by w 2022 dofinansować PKM kwotą 3,2 mln zł. Wysokość kwot w kolejnych latach może się jednak zmienić, gdyż uzależniona jest m.in. od cen paliwa czy prądu - dodają.

Pierwsze pociągi Poznańskiej Kolei Metropolitalnej wyjechały na tory w czerwcu ubiegłego roku. Pociągi z logo PKM wyruszyły na cztery linie, z Poznania w kierunku Grodziska Wielkopolskiego, Jarocina, Nowego Tomyśla i Wągrowca. We wrześniu 2018 roku w system włączono połączenia do Swarzędza, a w następnym etapie wydłużono do Kostrzyna (wrzesień 2019).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
13.03 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro