Reklama

Protest "Dziś sędziowie - jutro Ty". Tłumy przy al. Marcinkowskiego

fot. Przemysław Łukaszyk

Akcja rozpocznie się dziś o godzinie 18:00 przy al. Marcinkowskiego (przy Sądzie Okręgowym i Rejonowym).

Protest zostanie zorganizowany w związku ze zgłoszonym przez Prawo i Sprawiedliwość projektem ustawy dyscyplinującej sędziów. Manifestacja jest częścią akcji DZIŚ SĘDZIOWIE - JUTRO TY organizowanej przez KOD oraz inne organizacje społeczne i obywatelskie w blisko 100 różnych miastach w całej Polsce.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA

Od czterech lat Komitet Obrony Demokracji oraz inne organizacje protestują przeciwko naruszaniu praworządności i niezależności sądownictwa, które stanowią fundament naszej wolności i demokracji. Najnowszy projekt ustawy dotyczący dyscyplinowania i karania sędziów całkowicie potwierdza nasze obawy i zastrzeżenia wobec zmian wprowadzanych przez Prawo i Sprawiedliwość w wymiarze sprawiedliwości - tłumaczy Tomasz Adamiec rzecznik prasowy KOD WIELKOPOLSKA.

Większość parlamentarna nie chce żadnej reformy sądownictwa, ponieważ tak naprawdę chodzi jedynie o polityczną kontrolę nad sądami i sędziami. Na razie zamiast prawdziwych reform wymiaru sprawiedliwości mamy ministra sprawiedliwości, który wyhodował sobie w ministerstwie grupę internetowych hejterów atakujących sędziów, mamy wiceministra sprawiedliwości, dla którego wyroki Sądu Najwyższego są jedynie opinią sędziów oraz prokuratora krajowego, który zamiast ścigać przestępców będzie się zajmować "nieposłusznymi" sędziami - dodaje.

Jako obywatele państwa będącego członkiem Unii Europejskiej domagamy stosowania przez rząd i parlament unijnego prawa oraz niezwłocznego wykonania wyroku TSUE dotyczącego Krajowej Rady Sądownictwa i Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Nie zgadzamy się na represjonowanie sędziów. Bez niezawisłych sądów i niezależnych sędziów nie ma wolnej i demokratycznej Polski - kończy.

Jak dodają organizatorzy współorganizatorami środowych protestów będą wraz z Komitetem Obrony Demokracji: Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", Stowarzyszenie Sędziów "Themis", Stowarzyszenie Sędziów Rodzinnych w Polsce, Stowarzyszenie Adwokackie "Defensor Iuris", Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia", Inicjatywa Wolne Sądy, Obywatele RP, Akcja Demokracja, Front Europejski, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Amnesty International.

  • Aktualizacja
    środa, 18.12.2019 r., godz. 18.03
    Aktualizacja
    środa, 18.12.2019 r., godz. 18.03
    Na proteście zebrał się tłum. Al.Marcinkowskiego są zamknięte dla ruchu.
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
1.77 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro