Reklama

ZNTK wystawione na sprzedaż dziewiąty raz. Tym razem za 160 mln złotych

fot. Piotr Ludziejewski
fot. Piotr Ludziejewski

To 20 hektarów na Wolnych Torach.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, to dziewiąta próba sprzedania terenów po Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego na Wolnych Torach. Regularne próby sprzedania nieruchomości przez syndyka rozpoczęły się w 2017 roku. Początkowo cena wywoławcza wynosiła nieco ponad 240 milionów złotych.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Już dwa lata temu zapowiadano, że jeśli za pierwszym razem nie uda się znaleźć nabywcy, będzie mogło się odbyć aż 18 postępowań sprzedażowych. W 2017 roku zapowiadano, że najniższa kwota, jaką chce uzyskać syndyk ze sprzedaży, to 170 milionów złotych. Niestety, jak dotąd nie znalazł się nabywca, a cenę obniżono do 160 mln złotych. Termin składania ofert minie 13 stycznia. Z informacji GW uzyskanych od syndyka wynika, że są podmioty zainteresowane nabyciem nieruchomości.

Poznańskie Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego czasy świetności mają już dawno za sobą. Historia zakładów sięga 1870 roku, choć aktualna nazwa została wprowadzona dopiero w latach 50-tych ubiegłego wieku. W najlepszym okresie pracowało tu kilka tysięcy osób. W 1995 roku przedsiębiorstwo państwowe zostało przekształcone w spółkę. Sytuacja spółki nie była dobra, a pogorszył ją fakt, że produkowane tu autobusy szynowe sprawiały sporo problemów podczas serwisowania. 10 lat później spółkę przejęła Sigma, ale sytuacja się nie poprawiła.

Teren ZNTK przy Roboczej wygląda na "zapomniany". W czerwcu 2015 roku miasto, jako jeden z wierzycieli ZNTK Nieruchomości, złożyło wniosek o upadłość spółki. Miasto chciało uzyskać pieniądze z tytułu podatku od nieruchomości. Ale wierzycieli jest więcej. Niektórzy szacują roszczenia na kilkadziesiąt milionów złotych. Dziś ZNTK Nieruchomości jest w stanie upadłości likwidacyjnej. Spółką zarządza syndyk.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
8.4 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
16.84 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro