Reklama
Reklama

Niewłaściwy transport pomarańczy może ich kosztować 15 000 złotych

fot. WITD

Inspektorzy WITD z Piły zatrzymali do kontroli ciężarówkę wypełnioną pomarańczami, która zmierzała do magazynu pod Poznaniem.

Inspektorzy zwrócili uwagę na "podejrzany" wygląd opon kół na osi napędowej ciągnika. Zmierzono więc naciski na drogę wszystkich osi pojazdu. - Po otwarciu ładowni okazało się, że ładunek (składający się z pomarańczy) został umieszczony w głębi naczepy i tym samym cała masa kumulowała się w okolicach osi napędowej kontrolowanego zestawu - tłumaczy Inspekcja Transportu Drogowego.

Na obwodnicy Piły, po której poruszał się pojazd, dopuszczalny nacisk osi napędowej to 11,5 tony. W przypadku kontrolowanego samochodu było to aż 14,1 tony. - Norma została przekroczona o ponad dwadzieścia procent. W związku z tym naruszeniem hiszpański przewoźnik zapłacił kaucję na poczet przyszłej kary administracyjnej, która może wynieść 15 tysięcy złotych - dodaje. Kierowcom nakazano prawidłowe rozmieszczenie ładunku w ładowni.

Jak podkreślają inspektorzy, takie zachowania kierowców niestety przyczyniają się do niszczenia dróg i powstawania na nich kolein. - Stanowią także utrudnienie podczas manewru hamowania i stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa na drogach. Norma przekroczona o ponad 2,5 tony oznaczała, że nacisk samej osi napędowej ciężarówki był większy niż wynosi masa większości samochodów osobowych poruszających się po polskich drogach - kończą.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
7.39 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro