Reklama

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko Allegro

fot. Allegro
fot. Allegro

Najpopularniejsza w Polsce platforma zakupowa mająca siedzibę w Poznaniu stała się przedmiotem zainteresowania UOKiK.

Okazuje się, że wielu przedsiębiorców korzystających z Allegro skarżyło się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na nierówne warunki konkurencji. - Spółka jest bowiem z jednej strony platformą pośredniczącą w handlu elektronicznym, z drugiej zaś - rywalizuje na tej platformie z innymi sprzedawcami, w szczególności poprzez własny sklep internetowy - Oficjalny Sklep Allegro - wyjaśnia UOKiK.

Skargi w dużej mierze pokrywały się z obserwacjami urzędu. - Wszczęliśmy postępowanie wyjaśniające i przeszukaliśmy siedzibę Allegro. Analiza zebranego materiału wykazała, że mogło dojść do niedozwolonych działań. Postawiliśmy spółce zarzuty nadużywania pozycji dominującej. Podejrzewamy, że wykorzystując swoją znaczną siłę rynkową, faworyzowała własną działalność sprzedażową w stosunku do działalności sprzedażowej prowadzonej przez innych sprzedawców na swojej platformie - mówi prezes UOKiK Marek Niechciał.

O co chodzi? UOKiK przyznaje, że poprzez dostępy do określonych algorytmów Allegro mogło lepiej pozycjonować własne oferty w wynikach wyszukiwania według kryterium trafności. Dodatkowo niektóre funkcje sprzedażowe były dostępne tylko dla Oficjalnego Sklepu Allegro. - Przykładem mogło być podpowiadanie wyszukiwanej frazy. Kiedy konsument wpisywał nazwę produktu w wyszukiwarce, otrzymywał automatyczną podpowiedź kierującą do Oficjalnego Sklepu Allegro. Właściciel platformy miał też możliwość wyłącznego korzystania ze specjalnych banerów promocyjnych, które zwiększały ruch jego własnych ofert na platformie - opisuje UOKiK.

Zgodnie z przepisami nadużywanie pozycji dominującej jest zabronione. Podobne postępowania toczą się poza Polską wobec Amazon. UOKiK podkreśla, że Oficjalny Sklep Allegro powinien działać na platformie dokładnie na takiej samej zasadzie jak inne sklepy. Platformie grozi kara finansowa do 10% obrotu.

Tuż po opublikowaniu komunikatu przez UOKiK, ze swoim oświadczeniem wyszło Allegro. Czytamy w nim, że platforma "wspiera polską gospodarkę cyfrową i co tydzień pomaga 500 nowym firmom rozpocząć sprzedaż w sieci". - Od 20 lat Allegro odgrywa kluczową rolę w budowaniu polskiej gospodarki. Określany jako unikalny w skali europejskiej polski "jednorożec" pomaga polskim małym i średnim firmom docierać do klientów z całego kraju i rozwijać działalność. Przez ostatnie lata, zmieniliśmy się z serwisu aukcyjnego w prężnie działającą platformę handlową, opierającą się prawie w całości na niezależnych sprzedawcach. W 2019 roku wystawili oni na Allegro 40 milionów nowych ofert (w sumie jest ich ponad 130 milionów), znacząco zwiększając swoją sprzedaż w sieci. Oficjalny Sklep Allegro, który jest przedmiotem zainteresowania UOKIK, odpowiada za mniej niż 1% sprzedaży na całej platformie i przede wszystkim uzupełnia luki w ofertach sprzedawców, na przykład podczas szczytów zakupowych. (...) Allegro będzie w pełni współpracować z UOKIK. Traktujemy zgodność z przepisami bardzo poważnie, zwłaszcza, że w pełni wspieramy cele UOKIK w zakresie ochrony praw konsumentów i ochrony uczciwej konkurencji. Jesteśmy polską firmą, z dumą wspierającą rozwój cyfrowej gospodarki i jesteśmy przekonani, że obecne postępowanie potwierdzi wysokie standardy jakimi się kierujemy w tym zakresie.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
7.68 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro