Reklama
Reklama

Mniej pieniędzy z UE dla Wielkopolski w kolejnych latach? Nasz region jest "za bogaty"

fot. Edyta Stec / archiwum

Budżet Unii Europejskiej na lata 2021 - 2027 może nie być zbyt optymistyczny dla Wielkopolski.

Jak się okazuje, problemem są statystyki. Jak podaje Rzeczpospolita, w poprzednim projekcie unijnego budżetu brano pod uwagę dane dotyczące dochodu regionu na mieszkańca za lata 2014 - 2016. W nowym projekcie pod uwagę wzięto lata 2015 - 2017. Nowsze statystyki pokazują, że Wielkopolska znajduje się powyżej 75% unijnej średniej, tym samym stała się regionem przejściowym, któremu automatycznie przysługuje mniej pieniędzy z unijnej puli. W Polsce taki status ma również Dolny Śląsk.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Wiosenne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania. Do 1 marca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Marszałek Marek Woźniak w rozmowie z RP przyznaje, że Wielkopolska może stracić nawet miliard euro, a najbardziej ucierpią lokalne samorządy. Mniej pieniędzy z UE oznacza większy wkład własny w przypadku np. prowadzenia inwestycji.

W latach 2014 - 2020 Polska otrzymała z UE około 84 miliardy euro. W latach 2021 - 2027 ma to być o 20 miliardów euro mniej. Jeśli przyjęty zostanie projekt budżetu niekorzystny dla Wielkopolski, kwota ta może się zmniejszyć o kolejny miliard euro. Dyskusja na ten temat ma się odbyć na szczycie UE w najbliższy czwartek.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
5℃
Poziom opadów:
2.4 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
12.49 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro