Reklama
Reklama

Wzmożone kontrole w lasach: rozpoczęła się akcja "Choinka"

fot. Nadleśnictwo Kolbuszowa
fot. Nadleśnictwo Kolbuszowa

Niestety zbliżające się święta to czas, gdy z polskich lasów nielegalnie wycinane są m.in. choinki.

Tegoroczna akcja "Choinka" rozpoczęła się w sobotę i potrwa aż do 29 grudnia. - Celem działania jest ochrona drzewostanów i młodników iglastych oraz roślin gatunków chronionych - wyjaśniają Lasy Państwowe.

Leć z całą rodziną bezpośrednio z Poznania do Dubaju i odkryj to miasto. Przeżyj przygody w słońcu, oddaj się zakupowemu szaleństwu i sztuce kulinarnej. Z Poznania przez Dubaj w ponad 150 kierunków!
REKLAMA

Strażnicy leśni prowadzą obecnie wzmożone kontrole w lasach, choć można ich spotkać także na targowiskach oraz w miejscach, w których sprzedawane są choinki oraz stroisz z drzew iglastych. Pomagają im policjanci, strażnicy miejscy oraz strażnicy graniczni.

- Podczas ubiegłorocznej akcji przeprowadzono 2673 interwencji. Skontrolowano 3733 osoby, wykryto także 12 przypadków nielegalnego wycinania choinek oraz 35 przypadków nielegalnego pozyskania stroiszu - dodają.

Niestety wycinanie drzewek czy gałęzi nie jest jedynym przedświątecznym problemem w lasach. Każdego roku przed Bożym Narodzeniem nasila się również zjawisko kłusownictwa. - Efektem ubiegłorocznej akcji było wykrycie sześciu przypadków kłusownictwa i znalezienie 141 wnyków. W statystykach akcji Straży Leśnej ujęto także kradzież drewna i niszczenie mienia, łącznie odnotowano aż 136 przestępstw. Leśnicy odnotowali także 102 przypadki zaśmiecania lasu.

Akcja "Choinka" bywa niebezpieczna. W przeszłości zdarzały się sytuacje, w których strażnicy leśni byli atakowani przez osoby nielegalnie pozyskujące stroisz z lasów. Ujawniano także poletka z krzakami konopi.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda. IMGW przyspiesza ważność ostrzeżenia!
23℃
13℃
Poziom opadów:
2.2 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
15.18 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro