Reklama
Reklama

Co z przekształceniem użytkowania wieczystego we własność? W Poznaniu do wydania jeszcze 35 tysięcy zaświadczeń

fot. WTK

Na początku roku miejscy radni podjęli decyzję w sprawie wysokości bonifikaty przy uiszczaniu tzw. opłaty przekształceniowej.

W lipcu 2018 roku posłowie uchwalili ustawę o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów. Przepisy zaczęły obowiązywać na początku bieżącego roku, co oznacza, że właściciele mieszkań czy domów jednorodzinnych stali się także właścicielami gruntów, na których stoją ich lokale. Konieczne jest jednak zapłacenie tzw. opłaty przekształceniowej.

Możliwości są dwie. Opcja pierwsza - decydujemy się na płacenie równej kwoty przez najbliższych 20 lat. Kwota jest równa ostatniej opłacie za użytkowanie wieczyste. Opcja druga - płacimy jednorazowo i korzystamy z prawa do bonifikaty. W przypadku Poznania bonifikata wynosi do aż 75%.

Aby móc przeprowadzić przekształcenie, konieczne jest otrzymanie od Urzędu Miasta zaświadczenia o przekształceniu użytkowania. Zgodnie z założeniami, urzędnicy w całej Polsce powinni wysłać takie zaświadczenia do mieszkańców maksymalnie do końca tego roku. Jak to wygląda w Poznaniu? - Do wydania jest jeszcze ok. 35 000 zaświadczeń o przekształceniu - wyjaśnia Daria Kulczewska z Biura Prasowego Urzędu Miasta.

Zdaniem Kulczewskiej mieszkańcy mogą być spokojni. - Dzięki znowelizowaniu przepisu art. 20 ust. 2 ustawy przekształceniowej, po 30 listopada 2019 roku możliwe jest wydawanie zaświadczeń z zachowaniem prawa do bonifikaty za pełen okres 20 lat - dodaje. Potwierdza to wiceminister rozwoju Robert Nowicki na antenie Polskiego Radia. Jak tłumaczy Nowicki, otrzymanie zaświadczenia w przyszłym roku nie oznacza utraty prawa do skorzystania z bonifikaty w przypadku chęci wniesienia jednorazowej opłaty przekształceniowej.

Trzeba jednak pamiętać o terminach. Jeśli właściciel lokalu otrzyma zaświadczenie od urzędników po 30 listopada, ma 2 miesiące na zgłoszenie, że chce wnieść opłatę jednorazową. W ciągu kolejnych dwóch miesięcy musi uiścić tę opłatę.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
7.97 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro