Reklama

W styczniu ruszy termomodernizacja Collegium Altum. Trzeba usunąć niebezpieczny azbest

fot. materiały prasowe UEP
fot. materiały prasowe UEP

Ocieplenie jednego z najsłynniejszych poznańskich budynków będzie kosztować prawie 41 milionów złotych.

O planach związanych z termomodernizacją Collegium Altum pisaliśmy już na naszym portalu. Dziś Uniwersytet Ekonomiczny zapowiada, że prace rozpoczną się w styczniu, a cały proces będzie trwać dwa lata. - Wieżowiec jest budynkiem specyficznym, nie tylko ze względu na swój kształt, ale także na nietypowe rozwiązania technologiczne, co powoduje, że przebudowa jest bardzo kosztowna i niezmiernie trudna w realizacji. Władze UEP podejmują wszelkie działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom, doktorantom, studentom oraz wszystkim innym osobom przebywającym na terenie obiektu - zapewnia Krzysztof Skrzypek, rzecznik Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Celem inwestycji, która pochłonie prawie 41 milionów złotych, jest m.in. poprawa komfortu pracy i usprawnienie działania wentylacji mechanicznej. Z budynku zostaną też usunięte płyty cementowo-azbestowe. - Izolacja termiczna ścian zewnętrznych części wysokiej budynku Collegium Altum zabezpieczona jest płytami cementowo-azbestowymi o grubości 0,6 cm i wymiarach ok. 60 x 160 cm - czytamy w załączniku do komunikatu Kanclerza UEP. Zawartość azbestu w tych płytach wynosi od 12 do 15 procent.

W trakcie prowadzenia prac związanych z usuwaniem azbestu firmę wykonującą inwestycję obowiązywać będą określone procedury. Chodzi nie tylko o odpowiedni ubiór dla pracowników, ale także m.in. o zwilżanie płyt zawierających azbest oraz odpowiednie ich składowanie.

- Zastosowanie środków bezpieczeństwa oraz przestrzeganie przez pracowników, doktorantów i studentów zaleceń oraz środków ostrożności obowiązujących na terenie Collegium Altum podczas prowadzenia prac gwarantuje, że usuwanie płyt zawierających azbest z budynku Collegium Altum będzie całkowicie bezpieczne, zarówno dla ludzi wykonujących prace, jaki i dla osób przebywających w obiekcie. Dodatkowo fakt przykręcenia płyt do drewnianych łat za pomocą wkrętów sugeruje, że będzie możliwość usunięcia płyt w całości (bez żadnego kruszenia, łamania czy gniecenia) i transportowanie ich w bezpieczny sposób na dół schodami zewnętrznymi lub zewnętrzną windą budowlaną - czytamy w dokumencie. To właśnie w przypadku kruszenia czy gniecenia azbest może być potencjalnie niebezpieczny.

Uczelnia zapewnia, że robi wszystko, by w trakcie prac budowlanych w obiekcie można było normalnie pracować i uczyć się. - Przewidywane są standardowe utrudnienia związane z prowadzeniem prac budowlanych. Zgodnie z założeniami modernizacja będzie prowadzona etapami. Prace w części wysokiej budynku będą prowadzone przez ok. 1,5 miesiąca na każdym piętrze i zostaną przeprowadzone w 2020 roku. Główne prace w części niskiej obiektu będą przeprowadzane w 2021 roku - zaznacza Skrzypek.

Inwestycję przeprowadzi PTB Nickel Technologia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
65.80 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro