Reklama
Reklama

Donald Tusk: PiS nie będzie rządzić za 4 lata

fot. WTK, archiwum
fot. WTK, archiwum

Według Donalda Tuska za 4 lata w Polsce dojdzie do zmiany władzy.

Nowy szef Europejskiej Partii Ludowej udzielił wywiadu "Gazecie Wyborczej". Podczas rozmowy był pytany m.in. o postępowania unijnych instytucji, związane z kwestią praworządności w Polsce. Jak stwierdził, "Jeśli ulica i zagranica pilnują, by PiS nie za bardzo przekroczył pewne granice, to jest wyłącznie z korzyścią dla Polski". Ponadto zadeklarował częstszą obecność w kraju i robienie wszystkiego "żeby te sprawy nie zostały zamiecione pod dywan".

- Bo oni teraz nie spoczną w wysiłkach, by rozwalić system do końca, bo wiedzą, że już stracili władzę. To tylko kwestia przesunięcia w czasie, ale PiS nie będzie rządzić w Polsce za cztery lata - ocenił Tusk.

- Taka jest moja pewność. Tak jak byłem sceptyczny co do tegorocznych wyborów - nie mówiłem o tym, żeby nie demobilizować - tak samo jestem przekonany, że system zbudowany przez PiS zapadnie się nawet nie ze względu na skuteczność opozycji, ale pod ciężarem łajdactwa, jakie nam fundują - dodał.

Według polityka obecna władza boi się odpowiedzialności za swoje czyny. W jego ocenie " jest wiele ewidentnych powodów do pociągnięcia wielu funkcjonariuszy tej władzy do odpowiedzialności karnej i procesowej".

Do 30 listopada Tusk był przewodniczącym Rady Europejskiej, a pod koniec listopada wybrano go nowym przewodniczącym EPP, skupiającej takie partie jak PSL, PO, niemieckie CDU/CSU czy węgierski Fidesz.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
13.62 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro