Reklama
Reklama

Gdzie w Poznaniu jest najwięcej smogu?

fot. Jakub Wróblewski / archiwum
fot. Jakub Wróblewski / archiwum

Z takim pytaniem zwrócił się do prezydenta Poznania jeden z miejskich radnych.

Jak zauważa w swojej interpelacji radny Andrzej Rataj, problem smogu w Poznaniu występuje od lat. - Zjawisko to występuje nie tylko na osiedlach śródmiejskich (na przykład Jeżyce, Stare Miasto, Święty Łazarz i Wilda), gdzie źródła niskiej emisji znajdują się w wielu starszych kamienicach, lecz również na osiedlach peryferyjnych (na przykład Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, Główna, Krzyżowniki-Smochowice, Starołęka-Minikowo-Marlewo, Szczepankowo-Spławie-Krzesinki, Wola), gdzie źródła niskiej emisji znajdują się w wielu budynkach mieszkalnych jednorodzinnych. Zagrożenie to dotyczy zatem całego Poznania, a nawet Aglomeracji Poznańskiej - tłumaczy.

W mieście dokonywane są pomiary stężenia zanieczyszczeń, ale dotąd nie wskazano, w którym rejonie Poznania "jest najgorzej". - Jest to ważne dla mieszkańców obszarów o najwyższym poziomie występowania tego problemu, gdyż dzięki takim danym mieszkańcy będą mieć największą determinację w samodzielnym zwalczaniu tego zjawiska i powstrzymywaniu się od niewłaściwych działań, a także w motywowaniu władz do podejmowania odpowiednich inicjatyw. Jest to ważne również dla władz i jednostek zajmujących się zwalczaniem tego zjawiska, gdyż dzięki takim danym możliwe jest ukierunkowanie priorytetowych działań na te części naszego miasta, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza - dodaje.

Radny nie otrzymał jeszcze odpowiedzi od władz miasta. Jak obecnie wygląda sytuacja? Stacja pomiarowa WIOŚ umieszczona przy ulicy Dąbrowskiego w czwartek odnotowała przekroczenie dobowej normy stężenia pyłu PM10 w powietrzu. Dzienny wynik to 58 mikrogramów na metr sześcienny. Dopuszczalne stężenie to 50 mikrogramów.

  • Aktualizacja
    piątek, 6.12.2019 r., godz. 08.59
    Aktualizacja
    piątek, 6.12.2019 r., godz. 08.59
    Komunikat Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska: Z uwagi na przekroczenie wczoraj (tj. 05.12) wartości 50 mikrogramów/m3 stężeń pyłów drobnych PM10 oraz prognozowanie utrzymania się tego przekroczenia, wprowadza się dzisiaj, na obszarze Poznania zakaz stosowania kominków opalanych drewnem, pieców kaflowych lub typu "koza" oraz kotłów węglowych nie spełniających wymagań Ekoprojektu dla posiadających drugi sposób ogrzewania z miejskiej sieci ciepłowniczej, gazowe, elektryczne bądź inne spełniające wymagania Ekoprojektu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
4℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
5.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro