Reklama

Ważne zmiany na drogach: od piątku jazda na suwak i korytarz życia będą obowiązkowe

fot. Policja

6 grudnia wejdą w życie zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym.

Chodzi o regulacje dotyczące "korytarza życia" i jazdy na tzw. "suwak".

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA

Jak przypomina Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, obowiązek tworzenia korytarza życia dotyczy kierowców poruszających się drogami o co najmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku. W sytuacji wymagającej utworzenia korytarza życia kierujący pojazdami powinni umożliwić swobodny przejazd pojazdom służb ratowniczych poprzez odpowiednie usytuowanie.

Kierowcy poruszający się lewym pasem będą musieli zjechać do lewej krawędzi pasa, a pozostali do prawej. W przypadku kilku pasów ruchu "korytarz życia" zawsze powinien być tworzony pomiędzy skrajnym lewym pasem i sąsiadującym z nim. Poruszać się po "korytarzu życia" będą mogły jedynie pojazdy uprzywilejowane. Wyjątek stanowią pojazdy zarządców dróg lub pomocy drogowej biorący udział w akcji ratowniczej.

Ważne zmiany dotyczyć będą jazdy na "suwak", co ma pozytywnie wpłynąć na płynność ruchu. - Zgodnie z nowymi przepisami (art. 22 ust. 4a i 4b ustawy - Prawo o ruchu drogowym) w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z kilkoma pasami ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie ma możliwości kontynuacji jazdy pasem ruchu z powodu wystąpienia przeszkody na tym pasie ruchu lub jego zanikania, kierujący pojazdem poruszający się tym pasem ruchu nie będzie miał (jak dotychczas) obowiązku ustępowania pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu (mającym kontynuację), na który zamierza wjechać - informuje KGP.

W takiej sytuacji, poruszając się pasem posiadającym kontynuację, będziemy zobowiązani bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu, umożliwić jednemu pojazdowi lub jednemu zespołowi pojazdów, znajdującym się na takim pasie ruchu, zmianę tego pasa ruchu na pas sąsiedni, na którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy.

Należy pamiętać, że warunkiem koniecznym do zastosowania jazdy na "suwak" będzie wystąpienie "znacznego zmniejszenia prędkości". - Co istotne, zasada "jazdy na suwak" nie będzie miała zastosowania również w przypadku dojeżdżania do końca pasa włączania (np. na autostradzie), jeżeli nie występuje zator drogowy - przypominają policjanci.

Ponadto pas trzeba będzie zmienić tuż przed jego zniknięciem lub wystąpieniem przeszkody. Intencją ustawodawcy jest uniknięcie sytuacji, w której taką próbę podejmuje równocześnie kilku kierowców - takie zachowanie negatywnie wpływa na płynność ruchu.

Nowe przepisy nie są tylko zaleceniami, ale wprost nakładają na uczestników ruchu dodatkowe obowiązki. Warto o tym pamiętać, żeby uniknąć na drogach nieporozumień, mogących zakończyć się np. kolizją.

Wbrew obawom niektórych internautów nowe przepisy nie promują tzw. cwaniaków, wykorzystujących np. pas do jazdy na wprost do ominięcia ciągu samochodów i w ostatnim momencie "wciskających się" na pas do skrętu w lewo lub prawo, co często oznacza wymuszenie pierwszeństwa, przekroczenie linii ciągłej lub zablokowanie osób chcących jechać prosto, mających zielone światło (podobne obrazki to codzienność również na kilku poznańskich skrzyżowaniach). W takim przypadku zasada "suwaka" nie zadziała, ponieważ tzw. "cwaniak" ma możliwość kontynuowania jazdy swoim pasem. Nie trzeba więc ustępować mu pierwszeństwa.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
1.77 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro