Zabezpieczono kokainę wartą 2 miliardy złotych. W Wielkopolsce działała fabryka narkotyków
Polskie służby wymierzyły mocny cios w przestępczość narkotykową.
Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej i Centralnego Biura Śledczego Policji od listopada prowadzili działania związane z rozpracowaniem grupy przestępczej, trudniącą się m.in. produkcją i przemytem narkotyków.
Na terenie gdyńskiej bazy kontenerowej przeszukano dwa kontenery, które przypłynęły z Kolumbii i według dokumentów miały zawierać kredę. Dzięki mobilnym urządzeniem skanującym i wyszkolonym psom udało się odkryć prawdziwą zawartość transportu. - Do akcji włączyli się policjanci CBŚP z Zarządu w Gdańsku i w Poznaniu. Przeprowadzone badania wykazały, że w workach z kredą znajduje się wysokiej jakości kokaina, w 74 workach (spośród 1600) ukryte było 1850 kg tego narkotyku - poinformowała Komenda Główna Policji.
Ponadto funkcjonariusze śledzili pięciu mężczyzn (czterech Kolumbijczyków i jednego Irańczyka), którzy 30 listopada wjechali na teren Polski. - Od tego momentu policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariusze KAS nie "spuszczali z nich oka". Mężczyźni w Polsce zamieszkali na terenie wynajętej posesji w woj. wielkopolskim. Okazało się, że te osoby wspólnie z dwoma Polakami na terenie wynajętej posesji w przeciągu kilku dni zorganizowali funkcjonujące na ogromną skalę laboratorium, w którym była przetwarzana i wytwarzana kokaina. Zlikwidowano także magazyn przygotowany do przechowywania narkotyków - relacjonowała KGP.
7 mężczyzn zatrzymano w środę. Ze względu na wysokie stężenie chemikaliów wezwano funkcjonariuszy Straży Pożarnej z Jednostki Ratownictwa Chemicznego w Poznaniu i w Pile, którzy zajęli się usuwaniem toksyn.
Po kilku godzinach do pracy przystąpili policjanci. Śledczy zabezpieczyli 10 kg gotowej kokainy, która miała trafić do Niemiec. Przejęto także około 600 litrów zawiesiny zawierającej kokainę (faza produkcji), kilkaset litrów różnego rodzaju chemikaliów, aparaturę laboratoryjną, a nawet specjalistyczną prasę hydrauliczną z formą zawierającą logo kartelu kolumbijskiego. Podczas działań i oględzin wsparcia udzielili policjanci z KWP w Poznaniu i z KPP w Nowym Tomyślu. W trakcie likwidacji fabryki zapewnienie pomocy medycznej udzieliło Pogotowie Ratunkowe z Poznania.
W sumie zabezpieczono blisko 2 tony kokainy oraz opium. Wartość czarnorynkową przejętych narkotyków wyceniono wstępnie na 2,2 mld zł.
Śledztwo w tej sprawie prowadzi gdańska prokuratura.
Najpopularniejsze komentarze