Reklama

Leki na cukrzycę mogą zawierać silnie trujący związek. Zażywają je prawie 2 miliony Polaków

fot. Mark Csabai/freeimages.com

Popularne leki mogą być zanieczyszczone niebezpieczną substancją.

Informację jako pierwszy ujawnił "Dziennik Gazeta Prawna". Metformina, zażywana przez chorych na cukrzycę i pacjentki leczące zespół policystycznych jajników (w sumie ok. 1,8 mln osób), może być zanieczyszczona N-nitrozodimetyloaminą (NDMA). To toksyczny związek, bardzo niebezpieczny dla wątroby i działający rakotwórczo. NDMA wstrzykuje się szczurom, żeby przyśpieszyć u nich rozwój nowotworów.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA

"Dziennik Gazeta Prawa" informację o zanieczyszczeniach potwierdził w dwóch niezależnych źródłach. W jednym dopuszczalne stężenie zostało przekroczone kilkukrotnie, w drugim kilkunastokrotnie. - Nie uświadczymy nagłych zgonów. Może się jednak za kilka lat okazać, że zdrowi na pozór ludzie zaczną umierać na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej dawki NDMA - wyjaśniał skutki działania substancji prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zanieczyszczenie, niezależnie od siebie, stwierdzono w Azji i Niemczech. Produkt pochodzi z chińskich fabryk, zaopatrujących prawie całą Europę.

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło już otrzymanie ostrzeżenia od Europejskiej Agencji Leków. Na razie nie ma decyzji dotyczącej wstrzymania lub wycofania produkcji leków z metforminą.

W środę odbędzie się zebranie zespołu, który zajmie się analizą stanu faktycznego i wydaniem rekomendacji co do dalszych działań.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
1.77 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro