Reklama

Gaz grzewczy zamiast napędowego trafiał na stacje paliw. Zatrzymania również w Wielkopolsce

fot. CBŚP
fot. CBŚP

Centralne Biuro Śledcze Policji wraz z policjantami z Łodzi i funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej przeprowadzili akcję w kilku województwach.

Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że na terenie kilku województw działała zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się wprowadzaniem do obrotu gazu grzewczego jako gazu napędowego LPG. - Nielegalne zmiany przeznaczenia gazu odbywały się bez odprowadzania należnego podatku VAT, akcyzowego i dochodowego oraz opłaty paliwowej. Sprzedaż gazu pomiędzy współpracującymi podmiotami, w tym stacjami LPG najczęściej odbywała się bez faktur VAT lub ilość zakupionego gazu jako paliwa LPG w dokumentacji była znacznie zaniżona - tłumaczy CBŚP.

Grupa działała prawdopodobnie od kilku lat, a w ciągu tylko ostatnich 6 miesięcy straty dla Skarbu Państwa wyniosły przynajmniej 3,3 mln złotych. - Trwają wyliczenia strat, jakie mógł ponieść Skarb Państwa w całym okresie działania grupy przestępczej - dodaje.

Akcja odbyła się na terenie województw łódzkiego, mazowieckiego, wielkopolskiego i śląskiego. Udział w niej wzięło 260 funkcjonariuszy. Zatrzymano 11 podejrzanych, przeszukano 140 miejsc i zabezpieczono dziesiątki komputerów, telefonów oraz dokumentację. Wszystkie dane są obecnie analizowane.

- Prokuratorzy z Prokuratury Okręgowej w Sieradzu przedstawili zatrzymanym zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstw określonych w kodeksie karnym skarbowym. Dodatkowo jedna osoba usłyszała zarzut kierowania tą grupą. Na wniosek prokuratora na podstawie zebranego materiału dowodowego sąd podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu siedmiu osób - kończy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
15℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
8.17 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro