Reklama
Reklama

Szymon Ziółkowski sportowcem, a Czesław Cybulski trenerem 100-lecia AZS Poznań

fot. AZS Poznań
fot. AZS Poznań

W sobotni wieczór odbyła się uroczysta gala 100-lecia AZS Poznań.

Historia organizacji sięga 5 listopada 1919 roku. To właśnie wtedy na ówczesnej Wszechnicy Piastowskiej odbyło się spotkanie założycielskie. Pierwszym prezesem został student Adam Meissner.

Od tego momentu AZS przeobraził się w jedną z najprężniejszych tego typu organizacji w naszym kraju. W jej strukturach funkcjonują dwa kluby wyczynowe (środowiskowy AZS i AZS AWF) oraz 20 klubów działających przy uczelniach w całej Wielkopolsce. W sumie daje to około 4 tysięcy członków.

Gala odbyła się w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Pojawiło się na niej wielu zawodników, działaczy czy przedstawicieli świata polityki.

Najważniejszym punktem gali było ogłoszeniu wyników plebiscytu na sportowca 100-lecia AZS Poznań. Został nim Szymon Ziółkowski, wybitny lekkoatleta, specjalizujący się w rzucie młotem. Mistrz olimpijski z Sydney (2000 r.) ma na swoim koncie również medale mistrzostwa świata, Europy czy 14 tytułów mistrza Polski i 6 rekordów kraju.

W pierwszej dziesiątce znaleźli się również Joanna Fiodorow (rzut młotem), Wojciech Fibak (tenis), Anita Włodarczyk (rzut młotem), Zdobysław Stawczyk (biegi sprinterskie i pięciobój), Bogna Jóźwiak (szabla), Patrycja Wyciszkiewicz (biegi), Magda Linette (tenis), Renata Szał (judo) i Barbara Lerczak (biegi).

Trenerem 100-lecia został Czesław Cybulski, pracujący z podopiecznymi w latach 1955-2016. Z AZS Poznań związany od lat 70. Jego wychowankowie zdobyli 113 tytułów mistrza Polski, 110 razy ustanawiali rekordy Polski oraz raz rekord świata. Jego zawodnicy zdobyli 26 medali na największych światowych imprezach (mistrzostwach Europy, mistrzostwach świata i igrzyskach olimpijskich). Wśród jego wychowanków są olimpijczycy występujący na igrzyskach olimpijskich w barwach AZS Poznań: Szymon Ziółkowski, Anita Włodarczyk, Joanna Fiodorow, Malwina Kopron.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
8℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
19.24 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro