Reklama
Reklama

Ogromna awaria na dworcu. Miasto domaga się wyjaśnień od PKP

fot. Czytelnik

Wtorkowa awaria uniemożliwiła mieszkańcom regionu dotarcie na czas do pracy i szkoły.

Zdaniem przedstawicieli miasta chaosu można by w znacznej mierze uniknąć, gdyby PKP odpowiednio wcześnie poinformowała o problemie Miasto Poznań. Dlatego Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania w oficjalnym liście do Ireneusza Merchela, prezesa zarządu spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., oczekuje wyjaśnień przyczyn awarii i ściślejszej współpracy z miastem w sytuacji, gdyby takie zakłócenia miały zdarzyć się ponownie.

Proszę również o informację o tym, jak PKP PLK S.A. ma zamiar lepiej informować pasażerów o niedogodnościach spowodowanych awariami - pisze zastępca prezydenta Poznania. Przekazanie informacji do Centrum Zarządzania Kryzysowego Poznań po kilku godzinach od momentu zatrzymania komunikacji kolejowej spowodowało zbędne nagromadzenie zdezorientowanych pasażerów w wielu kolejowych węzłach komunikacyjnych. W znaczącej mierze można było tego uniknąć - dodaje.

Zastępca prezydenta Poznania apeluje też do przedstawicieli spółki PKP PLK o zmodyfikowanie procedury alarmowania tak, by umożliwić lepszy przepływ informacji między koleją a miastem. Biorąc pod uwagę znaczenie tego typu sytuacji dla funkcjonowania systemu komunikacyjnego miasta Poznania i całej aglomeracji, jak również przyjmując, że nie możemy niestety wykluczyć ich ponownego zaistnienia w przyszłości, chciałbym wskazać na potrzebę wypracowania konkretnych scenariuszy działania - pisze zastępca prezydenta miasta. Wydaje się bowiem, że obowiązujące aktualnie umowy (...) wystarczające z pewnością w sytuacji zatrzymania jednego pociągu czy zablokowania ruchu na jednej linii, są nieadekwatne wobec całkowitego wyłączenia z ruchu pasażerskiego stacji Poznań Główny - dodaje Wiśniewski.

Zdaniem zastępcy prezydenta należy pilnie ustalić zasady współpracy pomiędzy PKP a Zarządem Transportu Miejskiego - co ma pozwolić na sprawniejszą pomoc mieszkańcom regionu w takich sytuacjach.

Przypominamy w ubiegły wtorek przez wiele godzin pociągi nie mogły wjeżdżać na perony dworca Poznań Główny. Składy były opóźnione o kilka godzin, a pasażerowie skarżyli się na brak jakiejkolwiek informacji. O szczegółach pisaliśmy tutaj.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Na drogach może być ślisko! IMGW ostrzega przed oblodzeniem
4℃
-3℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
11.04 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro