Reklama

CBA w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Przez poświadczenie nieprawdy przepadły 2 mln złotych?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. CBA

Analiza przedkontrolna CBA w Muzeum Narodowym zakończyła się zawiadomieniem do prokuratury.

Analiza przedkontrolna prowadzona przez Wydział Postępowań Kontrolnych Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Poznaniu trwała w Muzeum Narodowym od 19 listopada 2018 roku do 19 września 2019 roku wykazała nieprawidłowości. Sprawa dotyczy przygotowania oraz przeprowadzenia zamówienia publicznego pn. "Dostawa gablot i mebli wystawienniczych dla Muzeum Sztuk Użytkowych - Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu" oraz uzupełniającego zamówienia publicznego pn. "Wykonanie oraz zainstalowanie w Muzeum Sztuk Użytkowych gablot ekspozycyjnych oraz innych mebli wystawienniczych - wśród nich gablot zawierających multimedia wraz z tymi multimediami".

W jej trakcie stwierdzono, iż doszło do naruszenie zasad uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców. Ustalono ponadto, że w protokole odbioru zamówienia publicznego poświadczono nieprawdę, tj. potwierdzono odbiór całego przedmiotu zamówienia mimo jego niewykonania w całości. Tym samym skrócony został okres gwarancji na przedmiot zamówienia, a Muzeum Narodowe straciło ponad 2 mln złotych z powodu nienaliczenia kary umownej, przysługującej mu za nieterminowe wykonanie zamówienia - informuje Wydział Komunikacji Społecznej CBA.

W oparciu o wyniki zakończonej analizy przedkontrolnej CBA 7.11.2019 r skierowało do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Zastępcę Dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu, który nadużywszy swoich uprawnień przyczynił się do wyrządzenia szkody majątkowej wielkich rozmiarów oraz przez pracownika Muzeum Sztuk Użytkowych, Oddziału Muzeum Narodowego w Poznaniu, który poświadczył nieprawdę w dokumentach przetargowych - dodaje.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
20℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
14.18 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro