Reklama
Reklama

Poznań zabłyśnie na święta. "W tym roku po raz ostatni zobaczymy iluminacje w obecnym kształcie"

fot. UMP

W najbliższy weekend rozświetlony zostanie Stary Rynek i sąsiadujące z nim uliczki. Potem, sukcesywnie instalacje będą rozbłyskać w kolejnych częściach miasta.

Jak już wcześniej informowaliśmy - na poznańskich ulicach trwa montaż świątecznych iluminacji. Zostały one zaprojektowane w taki sposób, aby dobrze współgrać z historyczną zabudową śródmieścia i podkreślić jej zabytkowy charakter. Nic tak pięknie nie wprowadza w czas świąt Bożego Narodzenia, jak właśnie światło. Zdobimy choinki w naszych domach, okna, a czasem całe budynki. Tradycja ta w sposób naturalny przenosi się w przestrzeń publiczną. Dzięki nowoczesnym technologiom i niskim kosztom zużycia energii możemy rozszerzać oświetlenie świąteczne na kolejne ulice. Początek iluminacji w Poznaniu nastąpi wraz z rozświetleniem miejskiej choinki. W dalszej kolejności rozświetlone będą wszystkie uliczki, które przylegają do Starego Rynku. Świąteczne światło zagości również w dużej części śródmieścia - tłumaczy Katarzyna Parysek - Kasprzyk, zastępczyni dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta.

Świąteczna iluminacja pojawi się na Starym Rynku i staromiejskich uliczkach. Tak jak w roku ubiegłym, oprócz oświetlenia na latarniach pojawią się tam elementy zdobiące fontanny a także figury przestrzenne. W tym roku iluminacja przedstawiająca drzwi wejściowe do nieistniejącej już Kolegiaty św. Marii Magdaleny, która w poprzednich latach stała na placu Kolegiackim, z racji trwających prac budowlanych przeniesiona zostanie na Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta.

Na święta przyozdobi się też Śródka, którą tradycyjnie ozdobią Śródeckie Anioły. Oświetlony zostanie Most Biskupa Jordana, a także śródmiejskie ulice i place: ul. Fredry, pl. Mickiewicza i Rondo Kaponiera. Iluminacje zobaczymy także na rynkach: Jeżyckim, Wildeckim, Wielkopolskim, Łazarskim i Bernardyńskim.

Dzięki ubiegłorocznemu rozszerzeniu obszaru objętego iluminacją, ozdoby pojawią się na części Al. Niepodległości, ul. Królowej Jadwigi, Moście Teatralnym, Al. Marcinkowskiego (przy Podgórnej i pl. Wolności), Moście Dworcowym oraz nowo na wyremontowanym odcinku ul. św. Marcin - przesunięta zostanie tam także postać św. Marcina, która w poprzednich latach stała na placu Adama Mickiewicza - wyliczają miejscy urzędnicy.

W tym roku po raz ostatni zobaczymy iluminacje w obecnym kształcie. Kończy się bowiem trzyletnia umowa podpisana z wykonawcą na projekt, montaż i demontaż dekoracji. Miasto Poznań dołoży jednak wszelkich starań, aby w kolejnych latach świąteczny wystrój miasta był równie klimatyczny - choć w nowej formie - dodają.

Przed nami wielkie wyzwanie związane z zaprojektowaniem równie pięknych elementów na kolejne lata - komentuje Katarzyna Parysek - Kasprzyk.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
11℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
10.22 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro