Reklama
Reklama

ZKZL daje mieszkańcom możliwość zostania gospodarzem domu: dla każdego umowa o pracę

fot. MabelAmber / pixabay.com

Dzięki inicjatywie Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu każdy będzie mógł poczuć się jak Stanisław Anioł grany przez Romana Wilhelmiego w znanym serialu.

"Nad wszystkim czuwa gospodarz domu. Nie da on krzywdy zrobić nikomu. Wszystkim pomoże, o każdej porze. O mój boże" - tak o swoim stróżu śpiewali mieszkańcy w kultowym serialu "Alternatywy 4". 1 stycznia 2020 roku ZKZL wprowadzi w życie nowy program - "Gospodarz Domu". - To kontynuacja i rozszerzenie programu "Dozorca", który funkcjonuje od połowy 2018 roku. Zapewniał on możliwość odpracowania długu poprzez czynności porządkowe na terenie miejskich nieruchomości. Średnio pracę wykonuje ok. 100 osób miesięcznie, a kwota odpracowania zadłużenia sięgnęła już prawie 700 tysięcy złotych - wyjaśnia Łukasz Kubiak, rzecznik ZKZL.

Praktyczny zawód w 2 lata! Niskie czesne! Sprawdź! Technik Usług Kosmetycznych w 2 lata! Nie zwlekaj! Rekrutacja trwa!
REKLAMA

"Gospodarz Domu" zastąpi "Dozorcę". Pracę jako gospodarze domów będą mogli podjąć wszyscy chętni, nie tylko dłużnicy. Do programu zaangażowanych ma zostać około 300 osób. - Gospodarz Domu będzie mógł też na bieżąco identyfikować potrzeby w zakresie eksploatacji budynku, a poprzez bezpośredni kontakt z administratorem budynku szybkość wykonania prac ulegnie poprawie - dodaje.

Co będzie robić gospodarz? W zakresie jego obowiązków będzie m.in. sprzątanie powierzchni wspólnych i terenu zewnętrznego, pielęgnacja zieleni, odśnieżanie, zgłaszanie usterek technicznych, wykonywanie odczytów urządzeń pomiarowych. Każdy gospodarz ma być zatrudniony na podstawie umowy o pracę, a w pierwszej kolejności zatrudniane będą osoby mieszkające w budynku, o który będą dbać. - Czas pracy będzie miał charakter zadaniowy, a wynagrodzenie będzie uzależnione od ilości metrów kwadratowych powierzchni obsługiwanej przez danego gospodarza. Wszyscy pracownicy otrzymają niezbędne narzędzia do pracy oraz ubrania robocze - podkreśla Kubiak.

Wnioski o dołączenie do programu już można składać przez internet oraz w siedzibie ZKZL.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne ostrzeżenie meteorologiczne dla Wielkopolski
30℃
20℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
20.17 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro