Reklama
Reklama

Niezwykłe znalezisko w wielkopolskim lesie: odkryto m.in. cmentarzyska kurhanowe

fot. Szymon Nadolny / Nadleśnictwo Lipka

Odkrycia dokonano na terenie Nadleśnictwa Lipka na północy Wielkopolski.

W ramach przygotowań do stworzenia nowego Planu Urządzenia Lasu, który ma obowiązywać od 2022 roku, leśnicy mieli przygotować listę miejsc w swoich leśnictwach, które mogłyby być interesujące pod względem historycznym. - Następnie przy pomocy danych pomiarowych Lidar "przeskanowano" lasy w poszukiwaniu miejsc, które mogą być obiektami archeologicznymi - informują Lasy Państwowe.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA

Prace weryfikacyjne przeprowadzono już w 6 z 10 leśnictw na terenie Nadleśnictwa Lipka. - Na ich terenie odkryto nieznane wcześniej grodziska wczesnośredniowieczne, dziesiątki nowych cmentarzysk kurhanowych, mielerzy (miejsca, w których wypalano drewno iglaste na węgiel drzewny) i potaży, czyli miejsc związanych z produkcją potażu (popiołu pochodzącego ze spalania drewna liściastego, używanego m.in. w garbarstwie) - dodają.

Badania są przeprowadzane po to, by w przypadku znalezienia interesujących obiektów, można było wyłączyć teren przy nich z użytkowania, a tym samym zapewnić im przetrwanie.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
14℃
Poziom opadów:
0.8 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
8.52 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro